سلام، به سایت "گروه شرکت های فرداد" خوش آمدید.

نمایی از صنعت نوشیدنی های غیر الکلی در بازار روسیه

نمایی از صنعت نوشیدنی های غیر الکلی در بازار روسیه

نمایی از صنعت نوشیدنی های غیر الکلی در بازار روسیه - اورآسیا

تحلیل بازار صنعت نوشیدنی های غیر الکلی روسیه

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار صنعت نوشیدنی های غیر الکلی روسیه

مطالعات در زمینه سهم بازار فروش، در کشور فدراسیون روسیه، نشان می دهد 96.6درصد این بازار در اختیار فروشگاه های زنجیره ای (خرده فروشی شبکه ای) و 2.9درصد آن، در اختیار سایت های فروش آنلاین و در نهایت نیم درصد، سهم بازار عمده فروشی آزاد می باشد، که عملا فضای رقابت و تجارت صنعت نوشیدنی را در گرو عرضه محصولات در فروشگاه های زنجیره ای ، می داند. قابل به ذکر است که تجارت محصولات نوشیدنی (الکلی و غیرالکلی) روسیه، در دهه گذشته، رشد 700 درصدی داشته است.

برترین فروشگاه های زنجیره ای (خرده فروشی شبکه ای) فدراسیون روسیه

 بزرگترین و پرفروش ترین فروشگاه های زنجیره ای روسیه در سال 2021به شرح زیر می باشند

 1. پیشرو در فروشگاه های زنجیره ای روسیه گروه “X5 RETALI” است که با 4 برند اصلی “پرکروستک”, “پیاتیوروچکا”, “کاروسل” و “چیجیک” جای اول این گروه را با فرمت هایپر مارکت, سوپر مارکت و فروشگاه کنار خانه به خود اختصاص داده است.
 2. رتبه دوم متعلق به شرکت سهامی “تاندر” میباشد که با برند “مگنیت” در 2فرمت هایپر مارکت و سوپر مارکت شناخته شده است.
 3. جای سوم مربوط به گروه “دیکسی” با تعداد 2655فروشگاه هایپر و سوپر مارکت می باشد.
 4. مجموعه “قرمز و سفید” که تخصص در نوشیدنیهای الکلی و غیر الکلی داشته در ریتیل های نوشیدنی جای اول و در ریتیل های مواد غذایی جای چهارم را با مجموع بیشتر از 12000فروشگاه به خود اختصاص داده است.
 5. مجموعه های “لنتا” و “اوکی” جزو مجموعه های میان رده با مجموع کل 571فروشگاه فرمت هایپر مارکت می باشند

"X5 RETAIL"، بزرگترین فروشگاه زنجیره ای روسیه

“گروه آلفا” اولین فعالیت خود را در زمینه فروشگاه های زنجیره ای مواد غذایی در روسیه در سال 1995در مسکو. با برند “پرکروستک” آغاز نموده و پس از آن در سال 1999میلادی اولین فروشگاه برند جدید خود را در سن پترزبورگ با نام “پیاتیوروچکا” افتتاح کرد.
در ماه می 2006پس از ادغام این دو برند “پرکروستوک و پیاتیوروچکا” گروه “X5 RETAIL” تاسیس شد و در سال X5 “RETAIL” ،2008 زنجیره هایپرمارکت های برند”کاروسل” را خریداری نمود. در سال 2018گروه “X5 RETAIL” بخشی از سهام خود را در بورس مسکو به فروش عام گذاشته و در حال حاضر گروه “X5 RETAIL” دارای 20227 شعبه با مجموع 325000کارمند ثابت و با ورودی روزانه بالغ بر 15.6میلیون مشتری در فروشگاه های خود به بزرگترین مجموعه زنجیره ای مواد غذایی در روسیه تبدیل شده است.
درآمد گروه “X5 RETAIL” در سال 2021 معادل با 2205 میلیارد روبل که حدود 36.5 میلیارد دلار بوده و سهام این شرکت یکی از سهم های قوی بازار بورس روسیه می باشد.

مختصری درباره فروشگاه زنجیره ای "Krasnoe i Beloe"

مجموعه “Krasnoe i Beloe” یا “قرمز و سفید” بزرگترین. مجموعه زنجیره ای نوشیدنی با 12000 شعبه و بیش از 100هزار کارمند ثابت با درآمدی سالانه بالغ بر 4.62میلیارد دلار در 57 منطقه کشور روسیه مشغول به فعالیت می باشد.

 

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار صنعت نوشیدنی های غیر الکلی روسیه

گروه شرکت های "فرداد" با گروه "X5 RETAIL" از سال 2020 دارای قرارداد مستقیم تامین کالا و از سال 2021 دارای مراودات تجاری با مجموعه "قرمز و سفید" می باشد که از این طریق امکان دسترسی به مجموعه فروشگاه های این دو مجموعه کلان را دارا ست.

سهم ایران در صادارات نوشیدنی های غیر الکلی به روسیه

ارزش بازار واردات روسیه در صنعت نوشیدنی های غیر الکلی و آبمیوه در سال 2020بالغ بر 1.1میلیارد دلار بوده است. در حال حاضر سهم ایران از صنعت نوشیدنی های غیر الکلی و آبمیوه روسیه، کمتر از یک میلیون دلار (%0.08) می باشد.
اعمال تحریمهای اقتصادی اتحادیه اروپا علیه کشور روسیه و قطع شدن مراودات تجاری این کشور با اروپا و غرب، شرایط اقتصادی و تجاری این کشور را متحول کرده است. و با توجه به این شرایط و پتانسیل های اقتصادی و تولیدی ایران، یک فرصت طلایی برای جایگزینی کالاهای ایرانی با کالاهای اروپایی و افزایش سهم برندهای ایرانی در بازار روسیه فراهم شده است.

کشورهای برتر وارد کننده نوشیدنی های غیر الکلی به روسیه

بر اساس آمارهای منتشره، ایتالیا ، فرانسه و بریتانیا، آلمان و گرجستان بزرگترین کشورهای تامین کننده نوشیدنی های غیر الکلی روسیه هستند. اما موضوع مهمی که در اینجا جلب توجه می کند، تضعیف حضور این برندها پس از چالش های. مربوط به اوکراین می باشد، که این خود موید یک فرصت بسیار خوب برای حضور این برندها در روسیه می باشد.

تحلیل بازار صنعت نوشیدنی های غیر الکلی روسیه
صادرات نوشیدنی های غیر الکلی

رتبه بندی برندهای نوشیدنی غیرالکلی در روسیه، بر اساس (CRP) در سال 2020

صادرات نوشیدنی های غیر الکلی

مختصری درباره شرکت های بزرگ صنعت نوشیدنی غیر الکلی در روسیه

"Coca-Cola"

شرکت “کوکا کولا” با بیش از صد و بیست سال سابقه، بزرگترین تولیدکننده نوشیدنی های غیر الکلی در جهان است. “کوکا کولا” در عرصه فروش آبمیوه, نوشیدنی های گازدار، نوشیدنی های ورزشی و آب معدنی رتبه اول جهان را دارد.

"Santal Fruit Drink"

سانتال یک برند معروف ایتالیایی ست که تولید کننده نوشیدنی های بدون گاز و آبمیوه است. محصولات سانتال شامل آب میوه ٪100خالص، نوشیدنی های میوه ای، میوه ای لبنی و گیاهی بوده و جزو معروف ترین برندهای نوشیدنی در روسیه است.

"Dobry"

“دوبری” یکی از برندهای معروف و یکی از بزرگترین تولید کنندگان آبمیوه، سیروپ، نوشیدنی های میوه ای و چای سرد در روسیه می باشد. این شرکت در سال 1998در روسیه تاسیس و از سال 2005 بخشی از شرکت کوکاکولا می باشد.

"Lubimiy"

برند “لوبیمی جای خود را در بازار روسیه به عنوان محصولی با قیمت پایین و متوسط باز کرده است. این برند در سال 1999 در زیر مجموعه شرکت “Wimm-Bill-Dann” تاسیس شد. و در ابتدا با نام تجاری “لوبیمی سد” در طبیعی بودن و اقتصادی بودن آن معروف شد. در سال 2012 پس از ادغام “Wimm-Bill-Dann” با ” PepSico” کلمه “سد” که به معنای باغ بود از نام تجاری این برند حذف شد.

"Simpsons Beverages"

“نوشیدنی های سیمپسون” از سال 1934 در بریتانیا نوشیدنی تولید می کند و از برند های پرطرفدار در روسیه است.

"Kingsley Beverages"

“نوشیدنی های کینگزلی” یک شرکت بین المللی با دفاتر منطقه ای در دبی, ژوهانسبورگ, پیتربورو و هیوستون می باشد. که طیف وسیعی از برند ها و محصولات نوشیدنی خود را در سراسر آفریقا، آمریکای شمالی، خاورمیانه و اروپا تولید، بازاریابی و توزیع می نماید

Fruit Juice" JV LLC"

“آب میوه”، یک شرکت تولید آب معدنی و نوشیدنی است که در سال 2013 در ازبکستان، درناحیه بکتمیر تأسیس شده است. این شرکت در زمینه تولید نوشیدنی به خصوص لیموناد، آب میوه، آب معدنی و نوشیدنی های انرژی زا، بسیار موفق عمل کرده است.

لازم به ذکر است که در حال حاضر بجز شرکت Fruit Juice"JV LLC" هیچ یک از تولید کنندگان نامبرده بعلت تحریم های اروپا و آمریکا صادرات محصول به روسیه و تولید در آن کشور را ندارند، که بستر خوبی برای جایگزینان ایرانی خود در روسیه را فراهم آورده است.

تحلیل بازار صنعت نوشیدنی های غیر الکلی روسیه

فاکتورهای کلیدی و مهم برای حضور برند ایران در بازار روسیه

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار صنعت نوشیدنی های غیر الکلی روسیه

با توجه به تحقیقات اولیه انجام شده بر روی محصولات نوشیدنی های ایرانی در صنعت نوشیدنی های غیر الکلی بازار بزرگ روسیه و با توجه به فاکتورهای کلیدی:

 • کیفیت بالا و مستمر محصولات تولیدی
 • تعرفه های ترجیحی عوارض وارداتی کالای ایرانی به روسیه
 • پایین بودن هزینه های صادراتی محصولات ایرانی به روسیه نسبت به کالاهای غربی
 • همسایگی و نزدیکی ایران و روسیه به عنوان یک مزیت لجستیکی، امکان صادرات کالاهای ایرانی به روسیه را با روش های مختلفی از قبیل حمل و نقل هوایی، زمینی، ریلی و دریایی در کوتاه ترین زمان، امکان پذیر می کند.
 • خالی بودن قسمت عمده بازار از برندهای معروف غربی
 • امکان سریع توسعه سهم بازار و دسترسی به فضای رقابت و تجارت در روسیه با توجه به قرارداد مستقیم گروه شرکت های “فرداد” با مجموعه “X5 RETAIL” 

 میتوان گفت که توجیه اقتصادی بالایی برای ورود شرکت های ایرانی تولید کننده نوشیدنی  به بازار بزرگ روسیه اورآسیا وجود دارد و گروه شرکت های “فرداد” مفتخر است تا در این مسیر همکاری مشترک موثر و موفقی را رقم بزند.

چشم انداز سهم بازار آینده محصولات نوشیدنی های ایرانی در فروشگاه زنجیره ای "X5 RETAIL" روسیه

به استناد تحقیقات صورت گرفته در بازار روسیه و با در نظر گرفتن حداقل فروش روزانه برای محصولات نوشیدنی میتوان چشم انداز مطلوبی را برای آینده سرمایه گذاری در این حوزه متصور شد. که قاعدتا در صورت تحقق آن، می توان تاکید داشت که روسیه، بزرگترین بازار صادراتی نوشیدنی های ایرانی باشد و این مهم فقط با مساعدت و همراهی و همکاری همه جانبه محقق خواهد شد.
قابل به ذکر هست که جدول زیر بر اساس
پیش فرض مصرف و فروش حداقلی (فروش روزانه 5 عدد از هر محصول در هر یک از فروشگاه های زنجیره ای “X5 RETAIL” در سراسر روسیه) لحاظ گردیده است. و در یک چشم انداز بلند مدت، می توان اعداد بزرگتری را در این بازار متصور و محقق نمود.

صدرات نوشیدنی به روسیه

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار صنعت نوشیدنی های غیر الکلی روسیه

 • با کلیک در اینجا سایر تحلیل های بازار گروه شرکت های فرداد را مشاهده کنید.
 • مشاهده خدمات خانه تجارت ایران و روسیه