سلام، به سایت "گروه شرکت های فرداد" خوش آمدید.

کاهش هزینه های ترخیص کالا

کاهش هزینه های ترخیص کالا

کاهش هزینه های ترخیص کالا

مرکز تجاری ایران در روسیه: کاهش هزینه های ترخیص کالا

مرکز تجاری ایران در روسیه: کاهش هزینه های ترخیص کالا نیازمند شناخت همه ی مواردی است که به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر روی هزینه های ترخیص کالای وارداتی یا صادراتی اثر می گذارد. برای شناخت عوامل اثر گذار و استفاده از آن ها برای کاهش هزینه ها از کارگزار گمرکی کمک گرفته می شود.

کارگزار گمرکی به اشخاص یا شرکت هایی گفته می شود که دارای پروانه مخصوص از گمرک ها هستند و به نیابت از صاحب کالا، تشریفات گمرکی مربوطه را انجام می دهند. برای انجام تشریفات گمرکی نیاز به داشتن مهارت و تجربه در شناخت قوانین گمرک است.

گروه شرکت های “فرداد” با بیش از ده سال سابقه فعالیت در زمینه صادرات و واردات محصولات مختلف بین ایران و روسیه و همچنین به کارگیری نیروهای مجرب متخصص همواره در انجام تشریفات گمرکی با تمرکز بر کاهش هزینه های گمرکی، حداکثر سودآوری برای تجار محترم را دنبال کرده است.

عوامل اثر گذار بر هزینه های ترخیص کالا

هزینه های ترخیص برای واردات شامل: هزینه های گمرک، هزینه های مالیاتی، انبار، پایانه ها، کارگزاران و .. می شود. برای صادرات این هزینه ها شامل: عوارض گمرکی، مالیات، ترانزیت و .. می شود. از عمده عوامل تاثیر گذار بر موارد فوق حجم و وزن محصول می باشد. سایر عوامل شامل خدمات تخلیه، بارگیری، تعرفه های آزمایشگاهی، انبارداری، کارشناسی، بارنامه، بازرسی کالا و قبض انبار می شود. تمامی موارد مذکور توسط سیستم کنترلی و نظارتی گمرک محاسبه و اعمال می شوند.  در برخی کشورها مانند ایران و روسیه این سیستم محاسباتی توسط دولت تنظیم و تعیین می گردد. برای مثال در ایران هیئت وزیران و در روسیه ادارات هفتگانه گمرک زیر نظر وزارت دارایی و بانک مرکزی این کشور مسئول این امر هستند.

 

در ادامه به مهم ترین موارد قابل کنترلی برای کاهش هزینه های ترخیص کالا می پردازیم. مرکز تجاری ایران در روسیه مفتخر است که در این زمینه تجربه و نیروی متخصص لازم برای به حداقل رساندن هزینه های ترخیص کالا را در اختیار دارد.

طبقه بندی تعرفه ای کالا یا H.S Code

استفاده از کد تعرفه صحیح می تواند کاهش حقوق گمرکی را در پی داشته باشد. بواسطه استفاده از کد صحیح، هزینه های ترخیص به شکل قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. استفاده از نیروی متخصص و با تجربه برای تعیین H.S Code یک امر ضروری است چرا که H.S Code در هر کشوری منحصر به فرد است. این منحصر بودن مربوط به بخش NATIONAL Code و قوانین مربوط به گروه بندی کالاها است.

پرداخت با تاخیر حقوق گمرکی در قالب ضمانت نامه گمرکی

در بسیاری از کشورها برای تشویق و ترغیب تجار به واردات کالاهای اساسی زمان بیشتری را برای پرداخت حقوق گمرکی در نظر می گیرند. در این زمینه کارگزاران گمرکی مقررات پرداخت حقوق گمرکی به صورت معوق را به صاحب کالا و یا کارفرمای خود گزارش می دهند. تعویق در پرداخت حقوق گمرکی برای تاجر این امکان را به وجود می آورد تا از سرمایه در گردش خود برای سرمایه گذاری در واردات بیشتر و .. حداکثر سود ممکن را ببرد.

کاهش هزینه های کارگزار

انتخاب کارگزار مناسب از جمله مواردی است که هم به صورت مستقیم و هم غیر مستقیم بر هزینه های تمام شده گمرکی اثر می گذارد. کارگزار مناسب با استفاده و به کارگیری ترخیص کار حرفه ای گمرک، در انتخاب H.S Code، حقوق گمرکی، ارزش گمرکی و.. نقش مهمی ایفا می کند.

بی شک داشتن نیروی ترخیص کار محلی به خودی خود ضمانتی است برای تعیین حداقل حقوق گمرکی و افزایش سودآوری تجارت. این مهم را گروه شرکت های “فرداد” در روسیه با استفاده از ترخیص کاران حرفه ای و با تجربه، محقق کرده است.

مدیریت زمان

در برخی از کشورها گمرکات مرزی فقط ساعات خاصی را در شبانه روز فعال هستند و امور گمرکی را پذیرش و پردازش می کنند. اطلاع از این مسئله و مدیریت برنامه ها براساس آن، زمان پردازش امور گمرکی را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد. یکی از وظایف کارگزار برنامه ریزی برای به حداقل رساندن زمان امور گمرکی است. مدت زمان ماندن کالا در انبار و دموراژ در صورت طولانی شدن می تواند ضرر سنگینی به تاجر وارد کند. به ویژه اگر محصول آن فاسدشدنی باشد. یکی از روش های موثر برای مدیریت و کاهش زمان استفاده از ضمانت نامه های گمرکی است به این شکل که هزینه ها بصورت معوق پرداخت می شوند تا از ماندن کالا در طول پروسه ی ترخیص و انجام تشریفات گمرکی در انبار جلوگیری شود.

تسهیل در اسناد حمل و نقل بین المللی

حذف یک سری از اسناد خاص هزینه های ترخیص و فرآیند ترخیص را می تواند تا حد زیادی کاهش دهد. تهیه این اسناد و ارائه آن به گمرک در کنار مشکلاتی که ایجاد می کند هزینه های زیادی نیز به همراه دارد. کارگزار در رسیدگی به این مسئله نقش مهمی دارد. چنانچه با تسهیل تهیه و ارائه اسناد حمل و نقل در بررسی مسائل مربوط به آن و حل و فصل آن اقدامات لازم را به عمل می آورد.

تعیین ارزش حقوقی گمرکی

تعیین ارزش کالاها در هر گمرکی مقررات خاص خود را دارد. به همین منظور حقوق واردات و مالیات ارزش کالا جهت محاسبه ارزش کالا بایستی به گمرک اعلام شود. گاهی ممکن است ارزش اعلامی کالا از سوی صاحب کالا با ارزش گذاری گمرک یکسان نباشد. این اتفاق به این دلیل می افتد که ممکن است ارزش کالا در سامانه گمرک تغییر کند و به روز شود. در صورت وجود آمدن چنین مغایرتی ممکن است که تاجر موظف شود علاوه بر مازاد حقوق گمرکی، جریمه نیز پرداخت کند. برای جلوگیری از این مسئله لازم است ارزش کالا به طور مداوم از سوی صاحب کالا و کارگزار کنترل شود.

انتخاب صحیح نظام تعرفه ای

برخی کشورها نظام های متعدد تعرفه ای دارند. به صورت تعرفه های یک ستونه، دوستونه و سه ستونه، در این دسته بندی ها حق ورودی یک محصول از کشورهای مختلف متفاوت است. لذا ضروری است منبع حقوق ورودی کالا بر اساس نظام تعرفه ای صحیح تعیین گردد.

استرداد مالیات و عوارض

هنگام ورود کالا بصورت موقتی به گمرک ممکن است عوارض و مالیات برای آن تعیین گردد. با قرار گرفتن در این شرایط میتوان مبلغ پرداختی کالا را به وارد کننده بازگرداند و هزینه های ترخیص را کاهش داد. لازم است کارگزار نسبت به فرصت های بازپرداخت هزینه ها دقت و آگاهی داشته باشد.

جمع بندی

عدم توجه به موارد فوق علاوه بر عدم کاهش هزینه ها می تواند بالعکس باعث ضرر و زیان جبران ناپذیر به تاجر شود. این مسئله به این دلیل رخ می دهد که فرآیند ترخیص یک فرآیند پیچیده است. لذا بایستی قبل از مبادرت به امر صادرات و واردات نسبت به قوانین گمرکی و پیچ و خم فرآیند ترخیص آگاهی و علم لازم را کسب کنیم.

مرکز تجاری ایران در روسیه، علاوه بر بازاریابی و بازارسازی حرفه ای برای محصولات ایرانی در بازار روسیه خدمات دیگری برای تجار و علاقه مندان فعالیت در بازار بزرگ روسیه ارائه می دهد. از جمله این خدمات به کارگزاری و ترخیص کالا از گمرکات روسیه می توان اشاره کرد. خدماتی همچون دریافت گواهی های استاندارد (GOST)، هماهنگی و مدارک سازی حمل و نقل دریایی، زمینی و ..، تخلیه و بارگیری، تعیین H.S Code و .. توسط کارشناسان و متخصصان با تجربه ما انجام می شود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید. 

 

  • با کلیک در اینجا تحلیل های بازار گروه شرکت های فرداد را مشاهده کنید.
  • مشاهده خدمات مرکز تجاری ایران در روسیه