سلام، به سایت "گروه شرکت های فرداد" خوش آمدید.

ظرفیت های تجاری بندر انزلی

ظرفیت های تجاری بندر انزلی

ظرفیت های تجاری بندر انزلی

مرکز تجاری ایران در روسیه: ظرفیت های تجاری بندر انزلی

مرکز تجاری ایران در روسیه: ظرفیت های تجاری بندر انزلی در حاشیه دریای خزر همواره مورد توجه قرار گرفته است. در صورت بهره وری از تمام ظرفیت های این بندر می توان جهش قابل توجهی در اقتصاد منطقه و کشور ایجاد کرد. قرار گرفتن در امتداد مسیر کریدور شمال-جنوب، دسترسی کشتی های باری برای انتقال بار به روسیه و سایر کشورهای حوزه دریای خزر و بالعکس دریافت محموله های مختلف از کشورهای حوزه دریای خزر این بندر 300 ساله را به مهم ترین بندر ایرانی دریای خزر تبدیل کرده است.

شهر انزلی

شهرستان انزلی با مرکزیت بندر انزلی با جمعیت حدود 130 هزار نفر یکی از متراکم ترین شهرهای ایران و دومین شهر پرجمعیت استان گیلان است که در قسمت غرب این استان واقع شده است. اولین بار حدود 582 سال پیش از این بندر در متون تاریخی نام آورده شده است. در ابتدا این بندر یک دهکده کوچک بوده است. در دوره صفوی مورد توجه حکومت مرکزی ایران، روس ها و انگلیسی ها قرار گرفته است. انگلیسی ها در آن زمان با تاسیس شرکت در مسکو و تجارت ابریشم گیلان از طریق مسیر انزلی-بادکوبه باعث رونق اقتصادی این منطقه شدند. از آن پس این منطقه به دروازه اروپا شهرت یافت. در سال 1384 با سفر رئیس جمهور وقت به شهرستان انزلی، منطقه آزاد تجاری-صنعتی انزلی تاسیس شد. 

امروزه بندر انزلی علاوه بر زیرساخت های شیلات، گمرک و منطقه آزاد با داشتن تجهیزات به روز یکی از مجهزترین سکوهای تخلیه و بارگیری را در شمال کشور دارد که باعث می شود سالانه بتوان بین 5 تا 10 میلیون تن کالا از طریق این بندر تخلیه و بارگیری کرد. در سال 1396 با حضور رئیس جمهور وقت یک بندر تجاری دیگر در منطقه آزاد انزلی و خارج از بافت شهری با نام “بندر کاسپین” افتتاح شد. این بندر با 22 اسکله و دو موج شکن طولی معادل 5100 متر دارد. 

مرکز تجاری ایران در روسیه: بندر انزلی

ظرفیت های تجاری بندرانزلی و کاسپین

بندر انزلی

بندر انزلی با ظرفیت تخلیه و بارگیری حدود 10 میلیون تن کالا در سال جزو ده بندر بزرگ تجاری ایران محسوب می شود. این بندر با تخلیه و بارگیری 1 میلیون و 560 هزار تن کالا در سال 1401 دومین بندر بزرگ ساحل جنوبی دریای خزر در ترانزیت بار و با تخلیه و بارگیری 9153 کانتینر در سال 1401 بزرگ ترین بندر ساحل جنوبی خزر در این زمینه است.

 

مرکز تجاری ایران در روسیه: بندر تجاری انزلی
مرکز تجاری ایران در روسیه: بندر کاسپین

بندر کاسپین

از مشخصه های این بندر نوع نسل سوم بودن آن است. این بندر 5 پست اسکله، پایانه های تجاری، کانتینری، چندمنظوره، محوطه عمومی، پایانه غلات، اسکله رو_رو، صنایع دریایی و سوخت قرار دارد. در فاز نهایی با بهره برداری کامل از ظرفیت های این بندر میتوان تا 15 میلیون تن کالا در این بندر تخلیه و بارگیری کرد.

در شش ماه اول سال 1402 بیش از 13600 کامیون در این بندر تخلیه و بارگیری انجام داده اند. که نسبت به زمان مشابه در سال گذشته رشد 99 درصدی داشته است.

در امتداد کریدور شمال-جنوب

بنادر ساحل جنوبی دریای خزر دروازه های میانی کریدور شمال-جنوب محسوب می شوند. با اتصال خط راه آهن به بندر کاسپین و بندر انزلی ظرفیت ترانزیت کالا از این بنادر در مجموع می تواند به 60 میلیون تن کالا برسد. کریدور شمال- جنوب یکی از مهم ترین کریدورهای جهان است که ظرفیت انتقال کالاهای مورد نیاز 40 درصد جمعیت زمین از این مسیر امکان پذیر است. این کریدور جنوب آسیا را از طریق هند به شمال آسیا و اروپا متصل می کند. استفاده از این کریدور باعث صرفه جویی 30 درصدی مسافت و 40 درصدی زمان در ترازنیت کالا می شود.

بندر انزلی با فراهم سازی حمل و نقل ترکیبی نقش بسیار مهمی در شکل گیری کریدور شمال-جنوب دارد. توجه و بهره برداری کامل از ظرفیت های این بندر می تواند آن را به یک هاب منطقه ای بزرگ تبدیل کند.

مرکز تجاری ایران در روسیه

  • با کلیک در اینجا تحلیل های بازار گروه شرکت های فرداد را مشاهده کنید.
  • مشاهده خدمات خانه تجارت ایران و روسیه