سلام، به سایت "گروه شرکت های فرداد" خوش آمدید.

نمایی از صنعت قطعات خودرو در روسیه

نمایی از صنعت قطعات خودرو در روسیه

نمایی از بازار قطعات خودرو در روسیه

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار قطعات خودرو در روسیه

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار قطعات خودرو در روسیه

با توجه به تجربه یک دهه ای گروه شرکت های “فرداد” در بازار روسیه و با توجه به دسترسی های استراتژیک در حوزه لجستیک بین ایران و روسیه و با توجه به شناخت بسیار خوبی که از رقباء حاضر در بازار روسیه داریم، در راستای توسعه صادرات محصولات ایرانی در قالب غرفه اختصاصی دائمی برای تمام چهار فصل سال در بازار روسیه، بررسی های میدانی و تحقیقات بازار به شرح زیر صورت گرفته است.

گروه شرکت های “فرداد” با بیش از یک دهه حضور در عرصه تجارت جهانی و با آگاهی کامل از ویژگی های بازار روسیه و مناطق اورآسیا و همچنین با اطلاع از شبکه های توزیع در این کشور و اشراف جامع و کامل به قوانین تجارت و سرمایه گذاری بین المللی، بستر و زمينه مناسبی را برای ورود محصولات ایران به بازار پررونق روسیه، فراهم آورده است.

صنعت خودرو روسیه

روسیه یکی از پیشروترین تولیدکنندگان خودرو در سراسر جهان است. تولید خودرو این کشور در سال 2021 نزدیک به 1.4 میلیون دستگاه خودرو بوده است. ارزش خودروهای صادراتی از کشور به میزان قابل توجهی کمتر از واردات خودروهای سواری و تجاری است. یکی از دلایل کسری تجاری این واقعیت بود که صادرات برند داخلی لادا به اتحادیه اروپا (EU) در سال 2018 به دلیل مقررات زیست محیطی متوقف شد. به عنوان بخشی از تحریم ها در پاسخ به جنگ اوکراین، اتحادیه اروپا، ایالات متحده، بریتانیا و ژاپن صادرات خودروهای لوکس به روسیه را در مارس 2022 ممنوع کردند. علاوه بر این، دولت روسیه صادرات خودروهای سواری را ممنوع کرد.

خروج خودروسازان خارجی از روسیه

شرکت‌های خودروسازی بین‌المللی مانند مرسدس بنز، فولکس واگن، بی‌ام‌و، تویوتا موتور، نیسان، جنرال موتورز، آئودی، اشکودا و بسیاری دیگر فعالیت‌های خود را در سال 2022 به‌طور موقت یا برای همیشه بازار روسیه را ترک کردند و در نتیجه بر هزاران کارمند در این کشور تأثیر گذاشت. به عنوان مثال، گروه رنو قبل از خروج از بازار حدود 45 هزار کارمند در روسیه داشت. به طور کلی نزدیک به 60 هزار کارمند از شرکت های خودروسازی که روسیه را ترک کردند، بیکار شده اند. فولکس واگن، گروه رنو و تویوتا موتور جزو 10 شرکت خارجی پردرآمد روسیه در سال 2021 بودند.

ماشین های سواری

انتظار می‌رود که رشد پیوسته بازار خودروی روسیه در سال 2025 به 390 هزار وسیله نقلیه در هر هزار نفر برسد. مسکو بزرگترین پارک خودروی سواری در سراسر کشور را به خود اختصاص داده است و پس از آن منطقه مسکو و منطقه کراسنودار قرار دارند. لادا با ثبت نام های جدید در ژوئن 2022، برند اصلی اولیه بود. خودروهای لادا توسط شرکت روسی AvtoVaz تولید می شوند که تا می 2022 در مالکیت مشترک رنو بود. این شرکت فرانسوی که 68 درصد از سهام AvtoVaz را در اختیار داشت، فروخته شد. آنها را در ازای یک روبل روسیه به موسسه تحقیقات و توسعه مرکزی خودرو و موتور روسیه، یک نهاد دولتی، تحویل دادند. طبق گزارش ها، قرارداد انتقال شامل بندی با اختیار رنو برای بازخرید سهام خود در مدت شش سال بود.

تحلیل بازار قطعات خودرو در روسیه

خودروهای تجاری

حجم تولید وسایل نقلیه تجاری و کامیون به طور قابل توجهی کمتر از خودروهای سواری در روسیه است. با این حال، برخلاف بخش خودروهای سواری، تولیدکنندگان داخلی خودروهای تجاری از نظر تولید بیشتر از شرکت های خارجی هستند. گاز و اواز تولیدکنندگان پیشرو خودروهای تجاری سبک در سراسر روسیه هستند، در حالی که کاماز بر بخش خودروهای تجاری سنگین تسلط دارد. دفتر مرکزی هر سه شرکت در روسیه بود.

تولید خودروهای سواری در روسیه از ژانویه تا می 2023

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار قطعات خودرو در روسیه

در ماه می 2023، بیش از 42 هزار خودروی سواری در روسیه تولید شد که نسبت به ماه قبل تقریباً دو برابر است. حجم تولید در مارس 2022 به شدت کاهش یافت و در ماه می 2022 به کمتر از چهار هزار دستگاه رسید.

پیش‌بینی می‌شود که تعداد خودروهای در حال کار به ازای هر 1000 نفر در روسیه بین سال‌های 2023 تا 2028 به طور مداوم در مجموع 35.3 خودرو (+9.43 درصد) افزایش یابد (پس از پنجمین سال افزایش).

تعداد خودروهای سواری جدید فروخته شده در روسیه 2022-2027

در سال 2022 تقریباً 630 هزار خودروی سواری جدید در روسیه فروخته شد. حجم فروش نسبت به سال قبل 58 درصد کاهش داشت که دلیل آن خروج چندین برند غربی در واکنش به حمله روسیه به اوکراین بود. در سال‌های بعد تا سال 2027، انتظار می‌رود که این شاخص به تدریج افزایش یابد، اگرچه همچنان پایین‌تر از رقم 2021 باقی بماند.

از مارس 2022، قطعات خودرو به طور متوسط 27.7 درصد افزایش قیمت داشته است. با این حال، اقلام کمیاب از مارک های خارج شده و “Freez” به یکباره 50-60٪ افزایش قیمت داشتند.

بدیهی است که قیمت قطعات یدکی داخلی (LADA) کمتر از همه افزایش یافت و این رشد بیشتر تحت تأثیر مارک های آن دسته از تولیدکنندگانی بود که بازار روسیه را در واکنش به رویدادهای سیاسی آغاز شده توسط روسیه ترک کردند.

اتحادیه روسیه گفت: «ذخایر [قطعات یدکی تولیدکنندگان اروپایی] رو به اتمام است، اما واردات موازی پایداری وجود ندارد، ممکن است تحویل یکباره وجود داشته باشد، زنجیره‌های تأمین چندان قابل اعتماد نیستند، وضعیت هنوز با ثبات فاصله زیادی دارد». یادداشت های بیمه گذاران موتور

این وضعیت تا حد زیادی بر تعمیر تأثیر می گذارد – هیچ مشکلی در مورد مواد مصرفی وجود ندارد، اما بقیه باید مدت زیادی صبر کنند. این بر زمان بندی کار تعمیر در ایستگاه خدمات تأثیر می گذارد. بنابراین، صاحبان خودرو به تولید کنندگان جایگزین روی می آورند.

نرخ ارز قیمت ها را تعیین می کند؟

واردات موازی با وجود تلاش‌های تولیدکنندگان در اروپا برای کنترل و محدود کردن عرضه‌ها کار می‌کند. بله، ناپایدار است، اما اکثر آنها قبلاً طرح های لجستیکی را انجام داده اند و تقاضا برای خدمات واردات موازی کاهش نمی یابد. این در حالی است که قطعات وارداتی به شدت به نرخ دلار وابسته هستند. سال 2022 نوسانات ارزی قوی را نشان داد که منجر به افزایش شدید قیمت شد.

عرضه کنندگان واردات موازی از تغییرات جدید در نرخ ارز در برابر روبل می ترسند، بنابراین در ابتدا نرخ را بسیار بالاتر تعیین می کنند که بر قیمت های نهایی برای مصرف کننده تأثیر می گذارد.

این چگونه بر رفتار مصرف کننده تأثیر می گذارد؟

روس ها به سرعت با واقعیت جدید سازگار شدند. درک این نکته مهم است که در فرهنگ خودروسازی روسیه مرسوم است که از ماشین خود مراقبت کنید و بهترین خودرو موجود را انتخاب کنید. از این نظر، تقلبی های زیادی در بازار باقی نمانده است، آنها به سادگی در بازار دوام نمی آورند، زیرا تقاضایی برای آنها وجود ندارد.

انجمن‌های مالک خودرو مملو از تست‌های قطعات یدکی جدید “غیر اصلی” است، چنین مقالاتی با استقبال زیادی روبرو می‌شوند – روس‌ها می‌خواهند بفهمند که قطعات یدکی جدید چقدر به آنها خدمت می‌کند.

روس ها مایل به امتحان مارک های جدید هستند و همچنین به طور مستقل متخصصانی را پیدا می کنند که می توانند قطعات یدکی اصلی را از طریق کشورهای دیگر بیاورند یا مشابه آن را در چین پیدا کنند.

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار قطعات خودرو در روسیه

همچنین افزایش قابل توجهی در تقاضا برای محصولاتی وجود دارد که می توانند عمر قطعات خودرو را افزایش دهند: روان کننده ها، مواد افزودنی.

کدام برندهای خودرو در سال 2022 کمترین احتمال تعمیر را داشتند؟

10 مدل برتر خودروهای خارجی زیر 10 سال با کمترین میانگین تعداد تعمیرات در سال 2022، داده های سرویس Avtoteka، در سراسر روسیه.

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار قطعات خودرو در روسیه

چه چیزی در انتظار بازار خودرو در سال 2023 است؟

کارشناسان معتقدند بیشترین کاهش توسط پرتعدادترین بخش بازار خودرو – خودروهای سواری (-59٪) نشان داده شده است. بخش خودروهای تجاری سبک (LCV) با کاهش 48 درصدی کمی بهتر عمل کرد. اما در بخش بار، سقوط در پایان سال اندک است (-17٪) و در ژانویه 2023، کامیون ها به طور کلی رشد نشان دادند (+9٪).

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار قطعات خودرو در روسیه

به گفته کارشناسان، از آوریل 2023، بازار خودرو روسیه شروع به رشد خواهد کرد. مبنای چنین قضاوتی این است که درست در آوریل سال گذشته، بازار خودروهای سواری جدید در روسیه به سطوح بسیار پایین (کمتر از 30000 دستگاه) سقوط کرد و تنها در نوامبر از مرز 50000 دستگاه غلبه کرد. به این ترتیب، در آوریل 2023 (در صورت ادامه روندهای فعلی)، بازار خودرو قادر است به روند مثبتی دست یابد و تا پایان سال به رشد خود ادامه دهد.

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار قطعات خودرو در روسیه

مشتری رفتار خود را تغییر می دهد

در سال 2022، فروش خودروهای پریمیوم کاهش یافت. وضعیت سیاسی و اقتصادی کنونی بر رفتار مصرف کننده تأثیر گذاشته است. پیش از این برای نشان دادن وضعیت مالک خودروهای پریمیوم به راحتی به صورت اعتباری خریداری می شد. در حال حاضر، خرید خودرو با ارزیابی هزینه خدمات در آینده همراه است و قیمت ها به دلیل نوسانات روبل و زنجیره تامین پیچیده، خوش بینی را به مشتریان اضافه نمی کند.

بر اساس یک نظرسنجی آنلاین از خودروسازان، روس ها انتظار ندارند بازار خودرو بهبود یابد – 49.8٪ از پاسخ دهندگان انتظار دارند که بازار از 10٪ به 20٪ کاهش یابد. قابل درک است، در سال 2022، قیمت خودرو افزایش یافت، اما روس ها شروع به کسب درآمد بیشتر نکردند.

وضعیت در بازار قطعات یدکی روسیه_ روندهای اصلی

کارشناسان می گویند که دیگر کمبود قطعات یدکی در بازار روسیه وجود ندارد. حداقل مثل یک سال پیش. کانال های عرضه جایگزین ایجاد شده است.

با این حال، بر اساس برآورد میانگین 20 تا 40 درصدی نسبت به سال گذشته، قطعات یدکی افزایش قیمت خواهند داشت. این در درجه اول به دلیل هزینه های لجستیک و نوسانات ارز است.

تقاضا برای قطعات و خدمات تنها در سال 2023 افزایش خواهد یافت. همانطور که می دانیم، روس ها مایل به خرید خودروهای جدید نیستند و ترجیح می دهند خودروی موجود را تعمیر کنند یا خودروی دست دوم بخرند.

روند تامین جایگزین قطعات یدکی به تدریج بهتر می شود، در حال حاضر انتخاب قطعات افزایش یافته است و این باعث وفاداری بیشتر مشتریان می شود. یکی دیگر از روندهای مدرن که توسط کارشناسان ذکر شده است: بازار خدمات کاملاً باثبات است که عمدتاً به دلیل تقاضای متوقف شده برای خرید یک وسیله نقلیه جدید و افزایش تعداد مسافران اتومبیل در سراسر کشور است.

خودروسازان چینی سهم بازار روسیه را در سال 2022 تصاحب کردند

برندهای چینی در حال تبدیل شدن به ذینفعان اصلی خروج خودروسازان غربی از روسیه هستند و سهم بازار از زیر 10 درصد در ژانویه به تقریباً یک سوم در حال حاضر افزایش یافته است.

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار قطعات خودرو در روسیه
تامین کنندگان اصلی قطعات یدکی

درک این نکته مهم است که بازار روسیه به خوبی با خروج اکثر تولید کنندگان کنار آمد. برای بیشتر دسته‌ها، آنالوگ‌ها پیدا شده‌اند و زنجیره‌های تامین قبلاً ایجاد شده‌اند.

چین شریک اصلی باقی می ماند – آنالوگ ها از آنجا می آیند. علاوه بر این، سال گذشته ما موفق شدیم لجستیک را بازیابی کنیم. با وجود این واقعیت که بنادر خاور دور همچنان شلوغ هستند، لجستیک بسیار آسان تر شده است.

ایران دومین تامین کننده خواهد بود. قبلاً نوشتم که ایران به تدریج وارد بازار روسیه می شود و قبلاً مدل های خودرو ارائه کرده است. بنابراین بنادر در دریای خزر و دریای سیاه در حال آماده سازی برای تحویل از ایران هستند.

ترکیه نیز یک بازیکن قدرتمند باقی مانده است. بسیاری از واردات موازی از طریق ترکیه وارد کشور می شود. قطعات خودرو به سرعت از این کشور عبور می کنند و گردش مالی فقط رشد خواهد کرد.

بازار قطعات یدکی روسیه برای پاییز آماده می شود: تغییرات اصلی

تامین کنندگان عمده قطعات خودرو به دلیل تداوم تضعیف روبل، افزایش قیمت عمده فروشی را بین 5 تا 7 درصد آغاز کرده اند. قیمت لوازم یدکی در فروشگاه های آنلاین از قبل شروع به افزایش کرده است، در فروشگاه ها و مراکز خدماتی تا پاییز افزایش قیمت پیش بینی می شود.

پس از افزایش 50 تا 70 درصدی قیمت قطعات خودرو در روسیه در بهار 2022، هزینه آنها تثبیت شده است. در نیمه اول سال 2023، قیمت قطعات خودرو تغییر قابل توجهی نداشت. در سال 2022، کانال های عرضه سنتی مختل شد و پس از خروج خودروسازان جهانی، نمایندگی های رسمی آنها به سادگی نمی دانستند اکنون قطعات را از کجا تهیه کنند.

با این حال، تا سال 2023 وضعیت عادی شده است، کانال های عرضه جایگزین ظاهر شده اند که هم خدمات خودرو و هم مغازه ها کار با آنها را یاد گرفته اند. اکنون در واقع کمبود قطعات یدکی وجود ندارد، هر قطعه ای را می توان تهیه کرد، اگرچه زمان انتظار برای قطعات کمیاب به دلیل لجستیک پیچیده از یک ماه به چند ماه افزایش یافته است.

شبکه خدمات خودرو EuroAuto داده هایی را در مورد پویایی قیمت قطعات یدکی اصلی برای مارک های خاص خودرو برای سال های 2022 و 2023 ارائه کرده است.

افزایش اصلی قیمت ها تا پاییز پیش بینی می شود

ایلیا پلیسف، یکی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه خدمات خودرو روسیه، افزایش قیمت را بین 5 تا 7 درصد تخمین زد و آن را با نرخ ارز مرتبط دانست.

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار قطعات خودرو در روسیه

عملاً همه عمده فروشان قیمت روبل را در ماه گذشته 5 تا 7 درصد افزایش دادند. قیمت‌های خرده‌فروشی از قیمت‌های عمده‌فروشی پیروی می‌کنند و بازارهایی که توسط خود واردکنندگان عرضه می‌شوند، اولین کسانی هستند که واکنش نشان می‌دهند. همچنین، قیمت ها در خدمات خودرویی که انبارهای خود را ندارند بلافاصله افزایش می یابد، سپس، هنگام به روز رسانی مجموعه، فروشگاه های خرده فروشی نیز قیمت ها را تغییر می دهند.”

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار قطعات خودرو در روسیه

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار قطعات خودرو در روسیه
سهم قطعات یدکی اصلی در حال کاهش است

سهم قطعات یدکی غیر اصل افزایش چشمگیری داشته است. اکنون بسیاری از خدمات خودروسازی به سمت خرید قطعات یدکی در چین تغییر جهت داده اند، جایی که تولید قطعات نه تنها برای خودروهای چینی، بلکه برای خودروهای برندهای جهانی نیز راه اندازی شده است.

روند تغییر به قطعات یدکی غیر اصلی نیز توسط سرویس www.Drom.ru  ذکر شده است. این کاهش قیمت تعدادی از کالاها در نیمه اول سال 2023 را توضیح می دهد. به ویژه افزایش سهم کمک فنرهای غیر اصلی و محبوبیت روزافزون برندهای دارای خط تولید ارزان قیمت بسیار محسوس است.

در 1 سپتامبر 2023، فرمان دولت قرار بود منقضی شود و به طور موقت اجازه عرضه قطعات خودرو به روسیه را بدون آزمایشات گواهینامه پرهزینه می داد. اما در 10 جولای به درخواست نمایندگی ها و خدمات خودرویی، دولت آن را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

صادرات خودروهای ایرانی به روسیه

بر اساس گزارش ها، سایپا قرار است طی سه سال آینده ۴۵ هزار خودرو به ارزش ۴۵۰ میلیون دلار به روسیه تحویل دهد. دیگر خودروساز «ایران خودرو» هم در حال حاضر در حال گذراندن مراحل خود برای صادرات به روسیه است.

بر ا ساس گزارش  روزنامه ایروستیا نمانیدگی‌های روسی فولکس واگن، کیا، اشکودا، ستروئن، اوپل، رنو و هیوندای در حال حاضر بیش از ۳۰۰ خودرو را در وب سایت خود عرضه می‌کنند، اما به گفته کارشناسان این برای تامین نیاز مردم کافی نیست.

نایب رئیس اتحادیه ملی خودرو در روسیه گفته است: سازوکار واردات که توسط مسکو پس از خروج برند‌های غربی از این کشور اجرا می‌شود می‌تواند انبار‌های روسیه را پر کند و قیمت را متعادل کند، اما در عین حال از هزینه لجستیک و ترخیص گمرک گلایه کرده که به گفته آن‌ها می‌تواند هزینه واردات را پر هزینه کند.

سه خودرو سایپا که مجوز ورود به بازار روسیه را گرفته است: شاهین، کوییک و ساینا

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار قطعات خودرو در روسیه

فاکتورهای کلیدی و مهم برای حضور تولید کنندگان ایرانی در بازار روسیه

با توجه به تحقیقات اولیه انجام شده بر روی صنعت قطعات یدکی در بازار بزرگ روسیه و با توجه به فاکتورهای کلیدی:

  1. کیفیت بالا و مستمر محصولات تولیدی
  2. تعرفه های ترجیحی عوارض وارداتی کالای ایرانی به روسیه
  3. پایین بودن هزینه های صادراتی محصولات ایرانی به روسیه نسبت به کالاهای غربی و چین
  4. همسایگی و نزدیکی ایران و روسیه به عنوان یک مزیت لجستیکی و امکان صادرات کالاهای ایرانی به روسیه با روش های مختلفی از قبیل حمل و نقل زمینی، ریلی و دریایی در کوتاه ترین زمان و قیمت حمل پایین
  5. خالی بودن قسمت عمده بازار از برندهای معروف غربی
  6. امکان سریع توسعه سهم بازار و دسترسی به فضای رقابت و تجارت در روسیه

میتوان گفت که توجیه اقتصادی بالایی برای ورود به بازار بزرگ روسیه – اورآسیا وجود دارد و گروه شرکت های “فرداد” مفتخر است تا در این مسیر همکاری مشترک موثر و موفقی را رقم بزند.

  • با کلیک در اینجا سایر تحلیل های بازار گروه شرکت های فرداد را مشاهده کنید.
  • مشاهده خدمات خانه تجارت ایران و روسیه

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار قطعات خودرو در روسیه