سلام، به سایت "گروه شرکت های فرداد" خوش آمدید.

نمایی از صنعت کاشی و سرامیک در روسیه

نمایی از صنعت کاشی و سرامیک در روسیه

نمایی از صنعت کاشی و سرامیک در روسیه

تحلیل بازار صنعت کاشی و سرامیک در روسیه | مرکز تجاری ایران در روسیه

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار صنعت کاشی و سرامیک در روسیه

مطالعات در زمینه سهم بازار فروش صنعت مصالح ساختمانی، در فدراسیون روسیه نشان می دهد، بیش از 70 درصد این بازار در اختیار شرکت های بزرگ ساخت و ساز و پیمانکاری ساختمان می باشد و بین 10تا 15درصد آن، در اختیار فروشگاه های زنجیره ای (خرده فروشی شبکه ای) و مابقی، سهم بازار عمده فروشی آزاد می باشد.

صادرات کاشی و سرامیک

 در حال حاضر 135 کارخانه کاشی و سرامیک فعال در ایران وجود دارد .
کاشی و سرامیک 28 درصد از بازار کفپوش روسیه را تشکیل می دهد. از نظر واردات، 31 درصد از کل سرامیک های مورد استفاده در روسیه وارداتی است. کشور روسیه حدود 600 میلیون یورو در سال بودجه برای واردات انواع مصالح ساختمانی همچون سنگ، کاشی سرامیک و .. اختصاص داده است.
بر اساس عواملی مانند برنامه های نوسازی مسکن پیشنهادی، در مناطق عمده کشور روسیه که مشابه برنامه نوسازی در مسکو است، کاهش
نرخ وام مسکن و اجرای پروژه های زیربنایی بزرگ، پیش بینی می شود که بازار صادرات مصالح ساختمانی به روسیه بیش از پیش تقویت شود.

بازارصنعت کاشی و سرامیک در روسیه

مرکز تجاری ایران در روسیه | تحلیل بازار صنعت کاشی و سرامیک در روسیه

كاشی و سرامیك از قدیمی ترین ساخته های دست بشر می باشد و استفاده از این صنعت در معماری روسیه دارای پیشینه تاریخی است. به دلیل ویژگیهای خاص کاشی و سرامیک، اعم از:

 • مقاومت بالا در برابر سرما و یخ زدگی
 • ضد آتش سوزی و حریق بودن
 • دوام بالا
 • ثبات رنگ در برابر گذر زمان و اشعه خورشید

 

یکی از پر استفاده ترین مصالح در ساخت و سازهای روسیه محسوب می شود و در این بازار بسیار فراگیر (trend) شده است.

 در کشور روسیه همانند دیگر کشورهای جهان پوشاندن سطوح با کاشی و سرامیک امری پرهزینه می باشد بنابراین، تمامی مصرف کنندگان این محصول نه تنها بر اساس قیمت، بلکه بر اساس طراحی، فراگیری و خاص بودن محصول، برند کاشی و سرامیک مورد نظر را انتخاب می کنند. در حال حاضر تولیدات داخلی روسیه روند رو به بهبودی را سیر میکنند و تولید کنندگان روسی در صنعت کاشی و سرامیک، با برندهای دیگر کشور ها از نظر قیمت و کیفیت وارد رقابت شده اند.
تولیدکنندگان اروپایی کاشی و سرامیک به دلیل طراحی و کیفیت برتر شان نسبت به تولیدکنندگان روسی، جایگاه متمایزی دارند. برندهای ایتالیایی، اسپانیایی و فرانسوی در بازار کاشی و سرامیک روسیه طرفداران بسیاری دارند.

شرکت “Moral Intelligence” در بخشی از تحقیقاتش، بازار کاشی و سرامیک روسیه را از سال 2022 تا 2027 با توجه به روند توسعه بازار، پیش بینی کرده است و اعلام کرد، بازار کاشی و سرامیک روسیه در 5 سال آینده با نرخ رشد مرکب سالانه 2.5 درصدی رشد خواهد کرد.

 

بازار صادرات کاشی و سرامیک به روسیه، بازاری رو به رشدی است و درصد قابل توجهی از کل کاشی های مورد استفاده در روسیه وارداتی هستند و صادرکنندگان ایرانی، باید آن را یک بازار بزرگ با پتانسیل بالا در نظر بگیرند.

مرکز تجاری ایران در روسیه | تحلیل بازار صنعت کاشی و سرامیک در روسیه

کشورهای برتر وارد کننده کاشی و سرامیک به روسیه

بر اساس آمارهای منتشره، ایتالیا، اسپانیا و فرانسه بزرگترین کشورهای تامین کننده کاشی و سرامیک روسیه هستند. و بخش زیادی از این بازار را در دست گرفته اند و مابقی آن در انحصار چین و ترکیه قرار دارد.

رتبه بندی بهترین تولیدکنندگان کاشی و سرامیک بر اساس قیمت و کیفیت در بازار روسیه

صادرات مصالح ساختمانی به روسیه

 موضوع مهمی که در اینجا جلب توجه می کند، تضعیف و خروج کلی این برندها و شرکتها از بازار روسیه پس از چالش های مربوط به اوکراین می باشد، که این خود موید یک فرصت بسیار خوب برای حضور برندهای ایرانی در بازار روسیه می باشد.

مختصری درباره شرکت های بزرگ صنعت کاشی و سرامیک در روسیه

 بهترین تولید کنندگان کاشی و سرامیک ارزان قیمت
 

"KeramaMarazzi"

برند بین المللی “KeramaMarazzi” از پشروان تولید سرامیک در جهان است. “Kerama Marazzi” به دلیل قیمت های مقرون به صرفه و کیفیت مشابه با برندهای ایتالیایی، موفق شد سهم بزرگی از بازار روسیه را از آن خود کند.
 

این برند در سال 1992 با ادغام شرکت معروف اروپایی “Marazzi” و شرکت روسی “Kerama” پدیدار شد. (در حال حاضر بعلت جنگ فعالیت های تجاری خود را در روسیه متوقف کرده است.)

"KERAMIN"

شرکت بلاروسی “KERAMIN” یکی از بهترین تولید کنندگان صنعت کاشی، در روسیه است. این شرکت دستخوش نوسازی اساسی شده و با شرکت ایتالیایی “SACMI” همکاری می کند.

"CERSANIT"

 کاشی و سرامیک شرکت لهستانی “CERSANIT” برای مصرف کنندگان اروپایی شناخته شده است و محصولاتش را در 12کارخانه مجهز با آخرین فناوری روز، تولید می کند. از نظر کیفیت، سرامیک های “CERSANIT” دست کمی از برندهای ایتالیایی یا فرانسوی ندارند. (به علت تحریم ها فعالیت های تجاری خود را در روسیه متوقف کرده است.) بهترین تولید کنندگان کاشی و سرامیک از نظر نسبت قیمت به کیفیت

"FAP CERAMICHE"

یک برند معروف ایتالیایی است و بخش اصلی کاشی های این برند برای حمام طراحی شده است. (به علت تحریم ها فعالیت های تجاری خود را در روسیه متوقف کرده است.)

"LaFabbrica"

 شرکت ایتالیایی “LaFabbrica” در تولید کاشی و سرامیک، شهرت جهانی دارد. مقاومت در برابر سایش و استحکام سرامیک های این برند سال ها آزمایش شده است. (به علت تحریم ها فعالیت های تجاری خود را در روسیه متوقف کرده است.)

"Italon

 یک برند مشترک روسی و ایتالیایی است که محصولاتی با کیفیت بالا و طراحی عالی تولید می کند.بخش اصلی سرامیک این برند برای تزئین دیوار طراحی شده است. ایتالون کاشی های شیک را با قیمت های مقرون به صرفه تولید می کند. (به علت تحریم ها فعالیت های تجاری خود را در روسیه متوقف کرده است.)

"CERABATI"

 از قدیمی ترین تولیدکنندگان محصولات سرامیکی فرانسوی است که از سال 1864در بازار اروپا فعالیت می کند. اخیرا “CERABATI” با شرکت ایتالیایی “Marazzi Group” ادغام شده است. ” “CERABATI” در تلاش است تا از طریق یک سیاست قیمت گذاری مناسب، بازارهای جدیدی را تسخیر کند. این مجموعه شامل محصولاتی برای همه اقشار جامعه است. (به علت تحریم ها فعالیت های تجاری خود را در روسیه متوقف کرده است.

بهترین تولیدکنندگان کاشی های سرامیکی ممتاز

مرکز تجاری ایران در روسیه | تحلیل بازار صنعت کاشی و سرامیک در روسیه

"LAMINAM Kanka"

 منحصر به فرد بودن محصولات این برند ایتالیایی در تقلید از طبیعت نهفته است. این کاشی نه تنها طراحی منحصر به فردی دارد، بلکه به راحتی در برابر یخبندان های روسی مقاومت می کند، جذابیت خود را برای سالیان متمادی حفظ می کند. (به علت تحریم ها فعالیت های تجاری خود را در روسیه متوقف کرده است.

"CeramicaVallelunga"

 در دهه ،1950شرکت ایتالیایی “CeramicaKeraviv” تاسیس و به برند معروف”Vallelunga” تبدیل شد. این برند به دلیل سبک نفیس، پیروی از سنت های ایتالیایی و کیفیت عالی محصولاتش بسیار معروف است. (به علت تحریم ها فعالیت های تجاری خود را در روسیه متوقف کرده است.)

"VENIS Madagascar"

یکی از برندهای اسپانیایی مشهور در روسیه است. این کارخانه در سال 1987به عنوان یک شرکت فرعی از شرکت معروف “Porcelanosa” شروع به کار کرد. (به علت تحریم ها فعالیت های تجاری خود را در روسیه متوقف کرده است.) 

مطالعات در زمینه سهم بازار فروش صنعت سنگ، در کشور فدراسیون روسیه نشان می دهد، بیش از 70 درصد این بازار در اختیار شــرکت های بزرگ ســاخت و ســاز و پیمانکاری ســاختمان می باشد و بین 10 تا 15 درصــد آن، در اختیار فروشگاه های زنجیره ای (خرده فروشی شبکه ای) و مابقی، سهم بازار عمده فروشی آزاد می باشد.

در پایان فوریه 2022 روسیه تغییراتی را در شرایط کلان اقتصادی تجربه کرد: تحریم های اعمال شدده، کاهش ارزش روبل، شتاب تورم و رشد نرخ در اقتصاد تحت تاثیر قرار گرفت. با وجود این، بازار ساخت و ساز در سه ماهه اول نتایج خوبی از خود نشان داد.
در زمان بی ثباتی، اقدامات حمایتی دولت از توسعه دهندگان از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است:
یارانه نرخ بهره وام برای ساخت و ساز مسکن، برنامه وام مسکن ترجیحی که منابع لازم را برای راه اندازی پروژه های جدید در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد، و کاهش تعداد الزامات و رویه های اجباری.
گروه شرکت های “فرداد” با بیش از دو دهه حضور در عرصه تجارت جهانی و با آگاهی کامل از ویژگیهای بازار روسیه و مناطق اورآسیا و همچنین با اطلاع از شبکه های توزیع در این کشور و اشراف جامع و کامل به قوانین تجارت و سرمایه گذاری بین المللی، بستر و زمينه مناسبی را برای ورود محصولات ایران به بازار پررونق روسیه، فراهم آورده است.

مزیت های صادرات برای تولید کنندگان ایرانی نسبت به تولیدکنندگان ترکی و چینی در بازار روسیه

 1. تمام مواد اولیه صنعت ساختمان از داخل ایران تأمین می شود.
 2. هزینه منابع انرژی در ایران بسیار پایین تر می باشد.
 3. هزینه نیروی انسانی در ایران بسیار پایین تر می باشد.
 4. تجهیزات و صنایعی که در این حوزه هستند آمادگی تولید این محصولات را با ظرفیت بسیار بالایی دارند.
 5. صادرات محصولات ایرانی به روسیه نسبت به کالاهای چینی با هزینه های بسیار پایین تری انجام می شود.
 6. تنوع محصولات ایرانی در رنگ، مدل، کیفیت و بسته بندی بسیار بالا است.

 

با توجه به موارد بالا در سالهای اخیر ایران روابط تجاری خود را با روسیه تقویت نموده است و نکته ای که در صادرات به روسیه حائز اهمیت است، مسئله کنترل کیفی محصولات است. با توجه به سختگیری هایی که در این مورد صورت می گیرد محصولات بی کیفیت چینی در بازار های روسیه طرفداران چندانی ندارند و محصولات ترکی به دلیل مواد اولیه گران قیمت و هزینه بالای سوخت، با قیمت تمام شده بالاتری نسبت به محصولات ایرانی در بازار عرضه می شوند.

 

ایران باتوجه به داشتن معادن متعدد و موقعیت مکانی مناسب و دسترسی به آب های آزاد، و همچنین پایین بودن هزینه تمام شده در تولیدات مصالح ساختمانی می تواند بازارهای پررونق صادرات روسیه را تصرف کند.

فاکتورهای کلیدی و مهم برای حضور تولید کنندگان ایرانی در بازار روسیه

 1. تعرفه های ترجیحی عوارض وارداتی کالای ایرانی به روسیه
 2. پایین بودن هزینه های صادراتی محصولات ایرانی به روسیه نسبت به کالاهای غربی و چین
 3. همسایگی و نزدیکی ایران و روسیه به عنوان یک مزیت لجستیکی و امکان صادرات کالاهای ایرانی به روسیه با روش های مختلفی از قبیل حمل و نقل زمینی، ریلی و دریایی در کوتاه ترین زمان و قیمت حمل پایین
 4. خالی بودن قسمت عمده بازار از برندهای معروف غربی
 5. امکان سریع توسعه سهم بازار و دسترسی به فضای رقابت و تجارت در روسیه

 

میتوان گفت که توجیه اقتصادی بالایی برای ورود به بازار بزرگ روسیه اورآسیا وجود دارد و گروه شرکت های “فرداد” مفتخر است تا در این مسیر همکاری مشترک موثر و موفقی را رقم بزند.

مرکز تجاری ایران در روسیه | تحلیل بازار صنعت کاشی و سرامیک در روسیه
 • با کلیک در اینجا سایر تحلیل های بازار گروه شرکت های فرداد را مشاهده کنید.
 • مشاهده خدمات خانه تجارت ایران و روسیه