سلام، به سایت "گروه شرکت های فرداد" خوش آمدید.

ترخیص کالا گمرک روسیه

ترخیص کالا گمرک روسیه

ترخیص کالا در گمرک روسیه

مرکز تجاری ایران در روسیه | ترخیص کالا گمرک روسیه

مرکز تجاری ایران در روسیه

با خواندن مقاله زیر شما در انتها با بخشی از قوانین گمرکی روسیه در ترخیص کالا در گمرکات زمینی، دریایی و ریلی آشنا خواهید شد.

همچنین با خدماتی که گروه شرکت های فرداد به شما برای تسهیل ترخیص کالا  در گمرکات روسیه ارائه می دهد، آشنایی پیدا خواهید کرد.

با توجه به تجربه یک دهه ای گروه شرکت های “فرداد” در بازار روسیه و با توجه به دسترسی های استراتژیک در حوزه لجستیک بین ایران و روسیه و با توجه به شناخت بسیار خوبی که از قوانین و اصول تسهیل ترخیص کالا کسب کرده ایم. می توانیم در راستای توسعه صادرات محصولات ایرانی به بازار روسیه، به تجار و تولیدکنندهای ایرانی، خدمات ارزنده ای ارائه دهیم.

گمرک روسیه

خدمات گمرک فدراسیون روسیه تحت نظر وزارت توسعه اقتصادی و تجارت این کشور، فعال است. فعالیت گمرک روسیه براساس قوانین فدراسیون، موافقت نامه های بین المللی، بانک مرکزی و وزارت دارایی روسیه می باشد.

این فعالیت ها زیر نظر ادارات هفت گانه گمرک که لیست آن در زیر آمده، می باشد:

 1. مسکو
 2. سنت پترزبورگ
 3. نیژنی نووگراد
 4. روستف
 5. یکاترینبورگ
 6. نووسیبیرسک
 7. ولادی وستک

بخش بزرگ کالاهای مبادلاتی ایران با روسیه در گمرک آستراخان ترخیص می شود؛ که زیر نظر اداره گمرک روستف است.

از ویژگی ها و مشخصه های بارز سیاست گمرکی روسیه میتوان موارد زیر اشاره کرد:

سیاست گمرکی روسیه

نرخ های گمرکی روسیه

اکثر محصولات وارداتی به فدراسیون روسیه مشمول حقوق گمرکی هستند. نرخ های ورودی بر اساس ارزش کالا تعیین می شود. با توجه به حجم، وزن و کمیت برخی کالاها، عوارض خاصی به نرخ ورودی گمرکی آن ها افزوده می شود. کالاهایی نیز وجود دارند که چند نرخی هستند. بازه ی نرخ های گمرکی روسیه از %0 تا %100 می باشد اما این بازه برای بسیاری از محصولات بین %5 تا %20 ارزش گمرکی کالا می باشد.

دولت کامله الوداد

(Most favoured nation)

یک قاعده رفتاری است که در آن اعضای سازمان تجارت جهانی از اعمال تبعیض در روابط تجاری منع می شوند.  براساس این اصل گمرک روسیه برای  برخی از کالاهای وارداتی از کشورهای کمتر توسعه یافته یا در حال توسعه %75 نرخ پایه (25%) یا صفر درصد را محاسبه و اعمال می کند.

عمده این کالاها، صنایع دستی می باشد که در کشورهای ثالث، دو برابر نرخ پایه محاسبه می شوند.

مرکز تجاری ایران در روسیه | ترخیص کالا گمرک روسیه | دولت کامله الوداد

برخی از محصولات از حقوق گمرکی روسیه معاف هستند؛ مانند اقلام با کاربری استفاده شخصی، وسایل نقلیه ( حمل بار و مسافر)، محصولات فرهنگی و کمک های بشر دوستانه. البته لازم به ذکر است که این اقلام در صورتی از پرداخت حقوق  گمرکی معاف هستند که ارزش آن ها زیر 2500 دلار و وزن آن ها کمتر از 35 کیلوگرم باشد.

تعرفه گمرکی (حقوق گمرکی _ حقوق ورودی)

مالیات و عوارضی که دولت ها به دلایلی همچون حمایتی (از صنایع تولید داخلی) یا مالی و یا ترکیبی از این دو، از محصولات وارداتی دریافت می کنند. به همین منظور هر کشوری، جدول تعرفه های گمرکی منحصر به خود را توسط سازمان گمرک و سیاست های کلان اقتصادی حاکم بر آن تهیه و تنظیم می کند.

گروه شرکت های فرداد با آگاهی کامل به تعرفه ها و نحوه محاسبه نرخ گمرکی محصولات مختلف، در زمینه ترخیص کالا از گمرکات روسیه می تواند در کاهش هزینه ها و تسریع فرآیند ترخیص، یک بازوی کمکی و مشاور مطمئن برای تولید کنندگان و تجاری که قصد ورود به بازار روسیه را دارند، باشد.

مرکز تجاری ایران در روسیه | ترخیص کالا گمرک روسیه

تقسیم بندی تعرفه های گمرکی

تعرفه یا حقوق ورودی کالا به گمرک روسیه  را میتوان بر اساس موارد متعددی در دسته بندی های کلی، جای گذاری کرد. در ادامه با برخی از این دسته بندی ها آشنا خواهیم شد:

1.چگونگی دریافت:
 • تعرفه ارزشی: اگر تعرفه دریافتی براساس ارزش کالا محاسبه شود به آن تعرفه ارزشی گفته می شود.
 • تعرفه ثابت: اگر براساس مقدار کالا (وزن یا تعداد)، تعرفه محاسبه شود به آن تعرفه ثابت گفته می شود.
 • تعرفه مرکب: چنان چه تعرفه دریافتی براساس ترکیب ارزش کالا و مقدار آن محاسبه شود، تعرفه مرکب نامیده می شود.
2.تسهیلات یا تبعیضات                  

برای برخی از کالاهای وارداتی و یا صادراتی ممکن است تسهیلات یا تبعیضاتی برای تجارت آن در نظر گرفته شود. بر این اساس تعرفه گمرکی در گروه های خاصی دسته بندی می شود. اصطلاحا به این گروه ها، یک ستونه، دو ستونه و سه ستونه می گویند که در ادامه هر یک را توضیح خواهیم داد.

 • تعرفه یک ستونه: کلیه کالاهای این گروه برای واردات و صادرات همه کشورها مشمول تعرفه یکسان است. به همین دلیل به آن تعرفه بدون تبعیض نیز می گویند.
 • تعرفه دو ستونه: کالاهایی که در این گروه قرار می گیرند، مشمول دو نوع متفاوت تعیین حقوق گمرکی می شوند. در نوع اول حداکثر تعرفه در نظر گرفته می شود و در نوع دوم تعرفه کاهش یافته؛ این نوع از تعرفه برای مبادلات تجاری با کشورهایی است که با آن ها پروتکل های تجاری منعقد شده است.
 • تعرفه سه ستونه: چنان چه به تعرفه دو ستونه، ستونی دیگر اضافه کنیم که در آن پایین ترین حد حقوق گمرکی در نظر گرفته شود، تعرفه سه ستونه به دست می آید. ستون سوم که اصطلاحا به آن “سیستم تعرفه های ترجیحی” گفته می شود برای کشورهایی در نظر گرفته می شود که یک پیمان تجاری مشترک المنافع دارند. مانند اورآسیا؛ تعرفه گمرکی بسیاری از کالاها بین کشورهای عضو این پیمان از نوع ترجیحی است.

کشورهای عضو پیمان اورآسیا: روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس و ارمنستان می باشند.

مرکز تجاری ایران در روسیه | ترخیص کالا گمرک روسیه

مقررات گمرکی واردات کالا به روسیه

تعیین قوانین، نظارت و کنترل گمرک روسیه مستقیما توسط دولت این کشور انجام می شود. آنچه در ابتدا باید مشخص شود، سیستم ارسال کالا، بازدید آن هنگام ورود به گمرک روسیه، نحوه تحویل دریافت کننده، ارز دریافتی فروش کالا و نحوه انتقال آن به مبدا ارسال کالا است.

برای صدور برگه ترخیص کالا، ابتدا باید مجوزهای لازم از سازمان های مربوطه گرفته شود و نحوه پرداخت هزینه ترخیص آن (تعرفه گمرکی) مشخص شود.

مالیات ترخیص کالا به دو روش قابل پرداخت است:

1. در زمان ترخیص و براساس نرخ گمرکی

2.مالیات آن متناسب با قیمت فروش داخلی در روسیه

مرکز تجاری ایران در روسیه | ترخیص کالا گمرک روسیه

همچنین لازم است شرکت های وارد کننده کالا، در ابتدای فرآیند مدارکی را جهت دریافت موافقت و انجام پروسه به سازمان های مربوطه تحویل دهند. برای نمونه میتوان به مدارک زیر اشاره کرد:

 1. خریدار روس باید یک قرار داد با شرکت خارجی فروشنده تنظیم کند و آن را به تایید یک بانک روسی برساند. به این قرار داد در روسیه، “پاسپورت ایزدیلکا” گفته می شود. برای انتقال ارز به خارج از کشور (برای خرید محصول) این سند الزامی است.
 2. برای بهره مندی از تخفیف 25% تعرفه گمرکی واردات کالا از کشورهای کم تر توسعه یافته یا در حال توسعه لازم است فرم  A  یا گواهی مبدا کالا، تنظیم شود. لازم به ذکر است بررسی این گواهی براساس نظام GSP صورت می پذیرد.
 3. بارنامه ای که در آن میزان هر سری، میزان کل وزن و سایر اطلاعات لازم در آن مندرج است.
 4. شرکت تحویل گیرنده کالا باید دارای کد گمرکی ثبت شده باشد و اصل پروانه خود را در سیستم دریافت کننده مدارک بارگذاری کند.
 5. برای کالاهای آرایشی-بهداشتی، پزشکی و مواد غذایی لازم است گواهی بهداشت داخلی روسیه تهیه شود. این گواهی براساس نمونه کالایی که از قبل برای بررسی به سازمان مربوطه داده شده است، صادر می شود. (چنانچه فرآیند صدور گواهی بهداشتی طول بکشد به دلیل طولانی بودن پروسه بررسی نمونه یا دیر تحویل دادن نمونه به سازمان مربوطه، کالا در انبار گمرک باقی می ماند و شرکت وارد کننده آن باید به ازای هر روز ماندن بار در انبار مبلغی را به گمرک بپردازد. این هزینه متناسب با شرایط نگهداری بار محاسبه می شود.)
ترخیص کالا گمرک روسیه

گروه شرکت های فرداد مفتخر است که در تنظیم و مشاوره برای تهیه همه اسناد مورد نیاز صدور پروانه ترخیص برای گروه های مختلف کالا، صفر تا صد انجام فرآیند در کنار شما باشد و مسیر را برای شما کوتاه و تسریع کند.

تشریفات ورود و صدور کالا

ترخیص کالا یا صدور آن تشریفاتی دارد که براساس آئین نامه اجرایی، انجام می شود.

آئین نامه اجرایی منوط به تنظیم اظهارنامه گمرکی و تحویل آن به گمرک است. آنچه که اظهار کننده بایستی انجام دهد، انضمام اسناد زیر به اظهارنامه گمرکی است:

سیاهه خرید، گواهی مبدا، اسناد بانکی و ..

چنانچه اظهارنامه و اسناد منضمم به آن دارای مغایرتی با کالای دریافتی یا صادراتی نباشد، پروانه گمرکی ترخیص آن صادر می گردد.

تشریفات گمرک | مرکز تجاری ایران در روسیه

پرداخت عوارض گمرک

تعرفه گمرکی روسیه از سیستم طبقه بندی منطبق بر سیستم بین المللی (HS) که براساس توصیف و کد گذاری کالا است، استفاده می کند.

عوارضی که در گمرک روسیه پرداخت می شود شامل یکی از موارد زیر است:

عوارض گمرکی واردات

عوارض گمرکی صادرات

مالیات بر ارزش افزوده

مالیات های غیر مستقیم

هزینه های گمرکی

مرکز تجاری ایران در روسیه | ترخیص کالا گمرک روسیه

مالیات های غیر مستقیم

طبق مقررات گمرک روسیه، کالاهای زیر مشمول پرداخت مالیات غیر مستقیم هستند:

الکل اتیلیک

از جمله الکل اتیلیک غیر طبیعی، عصاره های شراب، کنیاک، انگور، الکل خام، ویسکی، عرق آب سیب و ..

محصولات حاوی الکل

محلول ها، امولسیون ها، سوسپانسیون ها و .. دارای  بیش از 9% الکل اتیلیک

مانند:

 • اقلام دارویی: شامل اقلام مندرج در فهرست اقلام دارویی دولتی، اقلام تجویزی توسط نسخه پزشک یا مراکز پزشکی که در ظروف مخصوص مطابق قوانین دولتی نگهداری می شود.
 • اقلام دارویی دامپزشکی: شامل اقلام مندرج در فهرست اقلام دارویی دامپزشکی دولتی
 • لوازم آرایشی و عطری: قرار گرفته در ظروف 100 میلی متری و متشکل از 80% الکل اتیلیک و یا با حجم الکل اتیلیک تا 90% در بسته های 3 میلی متری
 • مواد حاوی شراب: شیره انگور، شیره آبجو و شیره های میوه ای
 • ضایعات جریان تولید الکل اتیلیک: ودکا و محصولات لیکوردار، که نیاز به پالایش مجدد دارند، یا در مصارف فنی می توان از آن ها استفاده کرد.

محصولات الکلی

محصولات دخانی

خودرو و موتور سبک

خودروهای سبک و موتورسیکلت که قدرت موتور آن ها بیش از 150 اسب بخار باشد

بنزین خودرو

سوخت دیزل

روغن های موتور

برای کاربوراتوری و موتورهای دیزلی

بنزین سنگین

سوخت کوره

به دست آمده از پالایش مستقیم فراکسیون دیزل یا پالایش دوباره تحت حرارت 280 تا 360 درجه سانتی گراد.

فهرست کالاهای صادراتی و وارداتی مشمول تعرفه ترجیحی بین ایران و اتحادیه اوراسیا

براساس توافق بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، از تاریخ 5 آبان 1398 برای برخی از محصولات صادراتی و وارداتی بین طرفین تعرفه ترجیحی صادر می شود.

 • تعداد کد تعرفه های مشمول تجارت ترجیحی کالای ایرانی در گمرکات اوراسیا، 502 کد تعرفه می باشد. لیست
 • تعداد کد تعرفه های مشمول تجارت ترجیحی کالاهای اوراسیا در گمرک ایران، 380 کد تعرفه می باشد. لیست


لازم به ذکر است تجارت ترجیحی قرار است مشمول 80 درصد کالاهای صادراتی و وارداتی بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا شود.

 • با کلیک در اینجا  تحلیل های بازار گروه شرکت های فرداد را مشاهده کنید.
 • مشاهده خدمات خانه تجارت ایران و روسیه