سلام، به سایت "گروه شرکت های فرداد" خوش آمدید.

نمایی از صنعت سیم و کابل در بازار روسیه

نمایی از صنعت سیم و کابل در بازار روسیه

نمایی از صنعت سیم و کابل در بازار روسیه

تحلیل بازار سیم و کابل روسیه

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار سیم و کابل روسیه

با توجه به تجربه یک دهه ای گروه شرکت های “فرداد” در مارکت روسیه و با توجه به دسترسی های استراتژیک در حوزه لجستیک بین ایران و روسیه و با توجه به شناخت بسیار خوبی که از رقباء حاضر در بازار روسیه داریم، در راستای توسعه صادرات محصولات “سیم و کابل نور” در قالب غرفه اختصاصی دائمی برای تمام چهار فصل سال در بازار روسیه، بررسی های میدانی و تحقیقات بازار به شرح زیر است.

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار سیم و کابل روسیه

صنعت سیم و کابل در روسیه

صادرات از فدراسیون روسیه

در سال 2021 محموله های صادراتی سیم و کابل عایق از روسیه با 8.4 درصد رشد، افزایش یافت. حجم کل صادرات با نرخ متوسط سالانه %1.5 در بازه زمانی 2012 تا 2021 افزایش یافته است. سرعت رشد در سال 2018 با افزایش 13 درصدی صادرات بیشترین میزان را داشته است. به طور کلی، صادرات الگو و روند نسبتاً ثابتی را ثبت کرده است و احتمالا در آینده نزدیک به رشد خود ادامه خواهد داد.
قزاقستان، بلاروس و مغولستان مقاصد اصلی صادرات سیم و کابل از روسیه هستند که مجموعا 71 درصد از کل صادرات را به خود اختصاص داده اند. پس از این کشورها فنلاند، ایالت متحده، ارمنستان و امارات متحده عربی، مجموعا 16 درصد دیگر را به خود اختصاص داده اند.

واردات به فدراسیون روسیه

در سال 2021 خرید سیم و کابل عایق وارداتی در روسیه 3.6 درصد کاهش یافت. از سال 2014 تا 2021 میزان واردات به روسیه رو به کاهش بوده است. بالاترین نرخ رشد وارداتی در روسیه در سال 2014 بوده است که واردات سیم و کابل نسبت به سال 2013، 31 درصد افزایش یافت.
واردات سیم و کابل به روسیه توسط کشور های چین، بلاروس و آلمان که تامین کنندگان اصلی روسیه هستند و مجموعا 68 درصد از کل واردات را به خود اختصاص دادند، صورت پذیرفته است. پس از آنها کشورهای ترکیه، ایتالیا، کره جنوبی، لهستان، ویتنام، اوکراین، فنلاند، ازبکستان و صربستان قرار دارند که مجموعا 18ً درصد دیگر را به خود اختصاص داده اند. از سال 2012 تا 2021 قابل توجه ترین نرخ رشد از نظر خرید محصولات وارداتی در میان تامین کنندگان اصلی، توسط ویتنام به دست آمده است.

چین بزرگترین تامین کننده سیم و کابل روسیه است که 30 درصد از کل واردات را شامل می شود. رتبه دوم را، بلاروس با سهم 10 درصدی از کل واردات به خود اختصاص داده است و پس از آن آلمان با سهم 9.4 درصدی قرار دارد.

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار سیم و کابل روسیه

برترین تولیدکنندگان سیم و کابل در روسیه عبارتند از:

 • “LLC “KAMSKY CABLE
 • “LLC “UGLICHKKABEL
 • “گJSC “PLANT “ENERGOKABEL
 • “LLC “RYBINSKKABEL
 • “LLC “CONCORD
 • “OOO “ZAVOD AGROKABEL
 • “OOO “Cable Plant “ALUR
 • “LLC “EXPERT-CABLE
 • “LLC “SARANSKKABEL
 • “OOO “TOMSKKABEL
 • EKZ JSC ،SIBKABEL” JSC”
 • “JSC “KIRSKABEL
 • “JSC “IRKUTSKKABEL
 • “OOO “Cable Plant KABEKS
 • “LLC “EM-CABLE
 • “JSC “URALKABEL
 • “OOO “ZAVOD “MOSKABEL

"LLC "KAMSKY CABLE

در قلب صنعتی روسیه – شهر پرم واقع شده است. این شرکت کابل و سیم تولید می کند که به
بزرگترین سایت های ساختمانی در کشور ارسال می شود.
“Kamsky” با اطمینان در بین کارخانه های کابل در روسیه و کشورهای مستقل مشترک المنافع از نظر حجم تولید جایگاه ویژه ای دارد. طیف محصولات آن بیش از 50000 برند است. تجهیزات فن آوری مدرن، پایگاه آزمایشی قدرتمند کارخانه “Kamsky”، تولید کابل های با کیفیت و قابل اعتماد با انواع عایق، از ویژگی های منحصر به فرد این کارخانه محسوب می شود.
محصولات کابل کشی و سیم کشی تحت علامت تجاری “Kamkabel “در صنعت برق، در صنعت نفت، معدن زغال سنگ، صنایع متالورژی، در ساخت و سازهای صنعتی و مسکونی، در تاسیسات راه آهن روسیه، در هواپیما و کشتی سازی مورد استفاده هستند. کابل ها و سیم های کارخانه پرم نه تنها در روسیه و کشورهای مستقل مشترک المنافع، بلکه در اروپا و آسیا شناخته شده است.
“Kabel Kamsky “یکی از اصلی ترین مصرف کنندگان داخلی مس و آلومینیوم است. از نظر نرخ رشد حجم تولید، شرکت به طور قابل توجهی از میانگین صنعت جلوتر است. برای چندین سال، “Kabel Kamsky” پیشرو در پردازش مس و آلومینیوم در میان تولید کنندگان کابل بوده است.

"LLC "UGLICHKKABEL

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار سیم و کابل روسیه

کارخانه کابل “Uglichkabel” (منطقه یاروسلاول) یکی از مدرن ترین شرکت های صنعت کابل در روسیه است. این از ابتدا توسط “Nexans”، پیشرو جهانی در طراحی، ساخت و عرضه محصولات و لوازم جانبی کابل ساخته شد و در نوامبر 2008 به بهره برداری رسید.
در دسامبر 2016 “Nexans”، مدل مدیریتی کارخانه را با انتقال وظایف مدیریتی به “LLC Electro Impex” سازماندهی مجدد کرد.

افتتاح رسمی کارخانه در 20 نوامبر 2008 انجام شد، مساحت کل آن بالغ بر 76753 متر مربع، مساحت تولید 18314 متر مربع، تعداد کارکنان کارخانه بیش از 300 نفر می باشد که در آن کابل های برق و سیم های فشار ضعیف و متوسط تولید می شود.

"LLC "EXPERT-CABLE

 • “CABLE-EXPERT Factory Cable،LTD” یک تولید کننده مدرن محصولات کابل با کیفیت بالا می باشد. این کارخانه در نزدیکی شهر اورل روسیه واقع است.
  در ابتدای سال 2020 این کارخانه بیش از 25000 متر مربع و امکانات تولید و توزیع گسترده وارد بازار رقابت شد.
  کارخانه کابل “CABLE-EXPERT “یک تولید کننده جوان با فناوری پیشرفته و چند منظوره است.
  محصولات اصلی شرکت عبارتند از:
 • تولید مس
 • تولید دسته ای میله سیم با قطر 8 تا 25 میلی متر
 • رول فلزی
 

(فرآیند ساخت مقاطع مسی با اشکال مختلف اجرا می شود. تولید دسته ای شینه های مسی طبق 434-78 GOST سازماندهی شده است. محدوده مقطع از 200 تا 3800 میلی متر و عرض تا 240 میلی متر است.)

 • محصولات کابل کشی و سیم کشی

محصولات کابلی در کاربردهای مهم اجتماعی، تاسیسات صنعتی نظامی، بخش های برق حرارتی، سیستم زیرزمینی، صنایع سنگین، مسکن و خدمات عمومی و ساخت و ساز در زمینه های مختلف فعالیت می باشد.
با بیش از 50 خط تولید به روز از تولیدکنندگان پیشرو جهانی، که ظرفیت فرآوری ماهیانه 1000 تن مس و 800 تن آلومینیوم در ماه را دارد.
این شرکت دارای 6 دفتر فروش در روسیه و نمایندگی های بسیاری در روسیه و کشورهای مستقل مشترک المنافع است. محصولات آن در سراسر روسیه و جهان به فروش می رسد.

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار سیم و کابل روسیه

"LTD "SARANSKKABEL-OPTIKA

Optika-Saranskkabel” LTD” یکی از شرکت های پیشرو روسیه است که بخشی از گروه شرکت های”Optikenergo” است.
این شرکت بیش از 20 سال است که در بازار فعالیت می کند و طیف وسیعی از کابل های فیبر نوری مورد استفاده در شبکه های مخابراتی داخلی و خارجی و همچنین سیم های غیر عایق برای خطوط برق هوایی سیم های SIP را با هسته آناپتیکال تولید می کند.
ظرفیت کل تولید این کارخانه 60000 کیلومتر کابل در سال است. بزرگترین شرکت های انرژی و مخابرات روسیه و کشورهای مستقل مشترک المنافع این محصولات را تایید می کنند.

کیفیت محصولات توسط سیستم مدیریت کیفیت که مطابق با استاندارد بین ایالتی 9001-2015 ISO R GOST و استاندارد نظامی 0015-002-2012 RV GOST است، تضمین می شود.
Optika-Saranskkabel” LTD” یک شرکت رقابتی موفق نه تنها در فدراسیون روسیه، بلکه در سطح بین المللی است و استفاده از راه حل های نوآورانه در تولید، معرفی فن آوری های پیشرفته و خرید تجهیزات جدید به Optika-Saranskkabel” LTD” اجازه می دهد به طور کامل نیازهای فزاینده بازار کابل را برآورده کند.

حجم صادرات محصولات کابل و سیم روسیه بر اساس نتایج فروش در 11 ماه سال 2021 به حدود 470 میلیون دلار آمریکا رسیده است که 28.4 درصد بیشتر از سطح مدت مشابه در سال 2020 است.

کابل و سیم روسیه

ساختار صادرات محصولات کابل و سیم روسیه بر حسب ارزش، بر اساس نتایج تجارت 11 ماهه سال 2021

صادرات سیم و کابل

بر اساس نتایج تجارت 11 ماهه سال 2021 خریداران اصلی محصولات ساخت روسیه به طور سنتی قزاقستان (٪29) صادرات و بلاروس (٪20) بوده اند

صدرات سیم و کابل

شاخص های بازار روسیه محصولات کابل و سیم در پایان سال 2021 بیشترین مقادیر را در چند سال گذشته نشان می دهد. این در درجه اول به دلیل افزایش قیمت در بازار کالا بوده است و بیشترین فعالیت در بخش سیم پیچی مشاهده می شود. رشد واردات از نظر ارزشی 58.6 درصد بوده است.

برترین واردکنندگان سیم و کابل در روسیه

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار سیم و کابل روسیه

Zhejiang Wufeng Cable Co." Ltd"

این شرکت در آگوست 1984 تاسیس شده است. یک شرکت فناوری با کارایی بالا که در زمینه تحقیقات فناوری پیشرفته و تولید سیم و کابل فعالیت می کند. این شرکت در منطقه Hangjiahu در شمال استان ژجیانگ قرار دارد.

مساحت این شرکت 120000 متر مربع با ظرفیت تولید جامع سالانه 1 میلیارد یوان است.

محصولات اصلی عبارتند از: زیر کابل های مختلف برق، سیم های رشته ای آلومینیومی و سیم های رشته ای آلومینیومی با هسته فولادی، کابل های کنترل، کابل های عایق سربار، کابل های مقاوم در برابر آتش، کابل های کامپیوتر، سیم های پارچه ای و غیره.

این شرکت به اصل “کیفیت امروز، بازار فردا”، بر اساس پیشرفت علمی و فناوری، با تمرکز بر کیفیت محصول و مدیریت علمی پایبند است. دارای تجهیزات پیشرفته تولید سیم و کابل و ابزار تست کامل است و سیستم مدیریت کیفیت را به طور مداوم بهبود می بخشد.

"INTEGRA CABLE - Manufacturer of fiber-optic communication cables"

شرکت “SOYUZ-CABLE FLLC” واقع در کشور بلاوس می باشد که کابل های ارتباطی فیبر نوری خود را با نام تجاری خود “CABLE INTEGRA” تولید می کند.
بیش از 500000 کیلومتر کابل فیبر نوری از سال 2003 تولید و صادر شده است. ظرفیت تولید سالانه کارخانه 42000 کیلومتر کابل نوری است. میانگین تولید ماهیانه 3500 کیلومتر کابل است. نرخ پردازش فیبر نوری 1,000,000 کیلومتر در سال است.
نتایج سال 2020 این شرکت را در میان برترین رهبران فروش در کشورهای CIS قرار داده است. در حال حاضر به 14 کشور جهان کابل فیبر نوری عرضه می کند.
مزیت و افتخار این شرکت آزمایشگاه مجاز خود برای تست مکانیکی و اقلیمی کابل ها می باشد.

"ABE INDUSTRIETECHNIK GMBH"

تولید کننده آلمانی است که نوارهای مسی انعطاف پذیر، کابل های بافتی، کنتاکت های الکتریکی، پل های جریان جوشی تحت فشار، تسمه های انبساط را برای سیستم های ولتاژ بالا و خطوط هادی تولید می کند. محدوده تولید آن شامل طیف گسترده ای از نوارهای بافته شده، پل های جریان در انواع مختلف، مواد و لوازم جانبی برای سیستم های ولتاژ بالا، کابل های اتصال با هوا خنک و آب خنک و لوازم جانبی برای فناوری جوشکاری با کارایی بالا می باشد

"RASANA BARGH WIRES & CABLES CO"

شرکت تولیدی سیم و کابل رسانا برق در سال 13٧2 در زمینی به مساحت 15000 متر مربع با سالن تولیدی به مساحت 3000 متر مربع در غرب شهرستان سمنان کار خود را آغاز نمود، این واحد در سال 13٧4 پروانه بهره برداری دریافت گردید.
شرکت تولیدی رسانا برق بصورت سهامی خاص به شمار ه ثبت 114٩ به ثبت رسیده و در راستای اهداف مقدس دولت جمهوری اسلامی ایران در جهت خود کفایی صنعتی بیش از %80 از ماشین آلات خطوط تولید مورد نیاز خود را توسط کارگران و متخصصین شرکت در قسمت ساخت و تولید ماشین آلات در محل کارخانه ساخته و در خطوط تولید بکار گرفته شده است.

پویایی واردات محصولات کابل و سیم در فدراسیون روسیه در شکل ها نشان داده شده است.

سهم اصلی در ساختار واردات محصولات کابل و سیم روسیه از نظر ارزش بر اساس نتایج تجارت برای 11 ماه سال 2021 بر روی هادی های الکتریکی برای ولتاژ بیش از 80 ولت( ٪29.2 از واردات) است.

محصولات کابل و سیم

ساختار واردات روسیه از محصولات کابل و سیم بر اساس انواع بر حسب ارزش (دلار آمریکا)، % :

صادرات کابل و سیم

از داده های موجود در نمودار زیر می توان دریافت:

 • چین تامین کننده اصلی محصولات کابل و سیم به (استثنای کابل فیبر نوری) به فدراسیون روسیه است (٪29.3 از واردات بر اساس نتایج تجارت برای 11 ماه سال 2021)
 • رتبه دوم از نظر منابع توسط بلاروس (10.2٪) اشغال شده است.
 • در رتبه سوم آلمان (9.5 درصد) قرار دارد.
 • حجم تحویل از آلمان 10 درصد کاهش یافت و به 102.5 میلیون دلار آمریکا رسید.
تجارت کابل و سیم

فاکتورهای کلیدی و مهم برای حضور تولید کنندگان ایرانی در بازار روسیه

تحلیل بازار سیم و کابل روسیه

با توجه به تحقیقات اولیه انجام شده بر روی صنعت سیم و کابل در بازار بزرگ روسیه و با توجه به فاکتورهای کلیدی:

 1. کیفیت بالا و مستمر محصوالت تولیدی
 2. تعرفه های ترجیحی عوارض وارداتی کالای ایرانی به روسیه
 3. پایین بودن هزینه های صادراتی محصوالت ایرانی به روسیه نسبت به کالاهای غربی و چین
 4. همسایگی و نزدیکی ایران و روسیه به عنوان یک مزیت لجستیکی و امکان صادرات کالاهای ایرانی به روسیه
  با روش های مختلفی از قبیل حمل و نقل زمینی، ریلی و دریایی در کوتاه ترین زمان و قیمت حمل پایین
 5. خالی بودن قسمت عمده بازار از برندهای معروف غربی
 6. امکان سریع توسعه سهم بازار و دسترسی به فضای رقابت و تجارت در روسیه
 • با کلیک در اینجا سایر تحلیل های بازار گروه شرکت های فرداد را مشاهده کنید.
 • مشاهده خدمات خانه تجارت ایران و روسیه