سلام، به سایت "گروه شرکت های فرداد" خوش آمدید.

نمایی از صنعت ساختمان در بازار روسیه

نمایی از صنعت ساختمان در بازار روسیه

نمایی از صنعت ساختمان در بازار روسیه

تحلیل بازار صنعت ساختمان در روسیه

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار صنعت ساختمان در روسیه

رکورد ساخت و ساز روسیه در سال 2022، 102.6 میلیون متر مربع املاک مسکونی می باشد.

سه شرکت برتر از نظر حجم ساخت و ساز در روسیه در 2022 گروه های “PIK”،“Samolet” و “LSR” بوده اند.

 • گروه شرکت های “PIK” رهبری خود را از نظر حجم ساخت و ساز مسکن در روسیه حفظ کرده است.
  این شرکت دارای 81 مجتمع مسکونی، 278 آپارتمان و سه مجتمع آپارتمانی در حال ساخت است. مساحت کل مسکن در دست ساخت این شرکت 6میلیون متر مربع می باشد.
 • رتبه دوم را گروه شرکت های “Samolet” با حجم ساخت 3.28 میلیون متر مربع به خود اختصاص داده است. این شرکت دارای 30 مجتمع مسکونی، 155 آپارتمان و 21 مجتمع آپارتمانی است.
 • در رتبه سوم گروه “LSR” قرار دارد که حجم ساخت و ساز آن 2.59میلیون متر مربع می باشد.
 • در جایگاه چهارم، هلدینگ “Setl Group” با حجم ساخت 1.86 میلیون متر مربع قرار دارد.
 • در جایگاه پنجم شرکت “FGC” با حجم ساخت 1.37میلیون متر مربع قرار دارد.

10 توسعه دهنده برتر در روسیه از نظر ساخت و ساز

صنعت ساخت و ساز روسیه

زنجیره های خرده فروشی مصالح ساختمانی

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار صنعت ساختمان در روسیه

در میان فروشگاه های مصالح ساختمانی در روسیه، فروشگاه های زنجیره ای توسعه یافته وجود دارد که در اکثر مناطق فدراسیون روسیه در حال اجرا هستند.

"Leroy Merlin"

یکی از بزرگترین ریتیل ها است. به دلیل تحویل مستقیم کالا از تولید کنندگان قیمت های مقرون به صرفه ای را ارائه می دهد. این شرکت بین المللی دارای 108 فروشگاه در 55 شهر فدراسیون روسیه و همچنین یک منبع توسعه یافته برای فروش آنلاین است.

"Petrovich"

در رتبه دوم، شبکه تجاری “Petrovich” قرار دارد. این شرکت یکی از پیشروان در رده DIY (خودت انجام بده) ( Do ItYourself ) است.

"OBI"

شبکه تجاری در بین شرکت های فروش کالا برای تعمیر، کلبه های تابستانی، خانه و باغبانی هم در فروشگاه های فیزیکی و هم از طریق اینترنت، جایگاه پیشرو را به خود اختصاص می دهد.

"SATURN"

 44 فروشگاه با نام تجاری SATURN در 34 شهر روسیه وجود دارد.

"Castorama"

 از سال 2020 هایپر مارکت های Castorama به مالکیت Maksidom تبدیل شده است. اولین فروشگاه مصالح ساختمانی Castorama در روسیه در سال 2006 در سامارا افتتاح شد. تا به امروز، Maksidom دارای 13هایپر مارکت در فدراسیون روسیه است و کالاها را در اینترنت می فروشد.

"Baucenter"

بیش از 25 سال است که در بازار روسیه فعالیت می کند. این شبکه گسترده ای از فروشگاه های فیزیکی DIY و منبعی برای فروش آنلاین است. دارای 9 فروشگاه در شهرهای مختلف روسیه می باشد.

"Megastroy"

12فروشگاه شبکه توزیع در 7شهر روسیه واقع شده است.

"AXON"

یکی از بزرگترین فروشگاه های زنجیره ای. این شبکه تجاری دارای 16 هایپر مارکت در 14 شهر است.

"ECONOMSTROY"

این شبکه تجاری دارای 12 هایپرمارکت واقع در مسکو و حومه مسکو و همچنین یک فروشگاه آنلاین است.

"TOP HOUSE"

این شبکه تجاری دارای 12 فروشگاه مصالح ساختمانی در سن پترزبورگ و 2 فروشگاه در مسکو و همچنین یک فروشگاه آنلاین می باشد. این شرکت نه تنها کالا می فروشد، بلکه خدمات ساخت خانه را نیز ارائه می دهد.

 

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار صنعت ساختمان در روسیه

شبکه های تجاری به طور مداوم در حال توسعه و افتتاح فروشگاه های جدید مصالح ساختمانی در شهرهای مختلف کشور هستند.

بهترین فروشگاه اینترنتی مصالح ساختمانی

رتبه بندی فروشگاه های آنلاین مصالح ساختمانی قابل اعتماد و محبوب در روسیه عبارتند از:

 • Leroy Merlin
 • OBI
 • Petrovich
 • Isolux
 • Castorama
 • Building yard
 • baucenter
 • Stroylandia
 • Build Shopper
 • Maksidom
 • Economstroy
 • FaMarket

جمع بندی

مطالعات در زمینه سهم بازار فروش صنعت مصالح ساختمانی، در فدراسیون روسیه نشان می دهد، بیش از 70 درصد این بازار در اختیار شرکت های بزرگ ساخت و ساز و پیمانکاری ساختمان می باشد و بین 10 تا 15 درصد آن، در اختیار فروشگاه های زنجیره ای (خرده فروشی شبکه ای) و مابقی، سهم بازار عمده فروشی آزاد می باشد.

مصالح ساختمانی در ایران

ظرفیت صادرات مصالح ساختمانی مانند کاشی، سرامیک، سیمان و گچ از ایران به کشور روسیه از 3 میلیارد دلار به 5 میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است.

ایران رتبه هفتم تولید سیمان در جهان است.

کشور ایران با داشتن حدود 76 شرکت تولید کننده سیمان در رتبه هفتم تولید سیمان در جهان قرار دارد. در حال حاضر سالانه 60 میلیون تن سیمان در ایران تولید می شود، پیش بینی می شود این رقم تا آخر سال 1401 به 90 میلیون تن برسد. روسیه یکی از کشور های متقاضی خرید سیمان از ایران است.

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار صنعت ساختمان در روسیه

شیرآلات بهداشتی

شیرآلات بهداشتی از کالاهای صادراتی ایران به بسیاری از کشورها هستند. دنیای این کالا بسیار گسترده است. در حال حاضر نزدیک به 30 برند مختلف در ایران وجود دارند که این شیرآلات را تولید و صادر می کنند.

صادرات کاشی و سرامیک

در حال حاضر 135 کارخانه کاشی و سرامیک فعال در ایران وجود دارد .
کاشی و سرامیک 28 درصد از بازار کفپوش روسیه را تشکیل می دهد. از نظر واردات، 31 درصد از کل سرامیک های مورد استفاده در روسیه وارداتی است. کشور روسیه حدود 600 میلیون یورو در سال بودجه برای واردات انواع مصالح ساختمانی همچون سنگ، کاشی، سرامیک و .. اختصاص داده است.
بر اساس عواملی مانند برنامه های نوسازی مسکن پیشنهادی، در مناطق عمده کشور روسیه که مشابه برنامه نوسازی در مسکو است، کاهش
نرخ وام مسکن و اجرای پروژه های زیربنایی بزرگ، پیش بینی می شود که بازار صادرات مصالح ساختمانی به روسیه بیش از پیش تقویت شود.

بازارصنعت کاشی و سرامیک در روسیه

كاشی و سرامیك از قدیمی ترین ساخته های دست بشر می باشد و استفاده از این صنعت در معماری روسیه دارای پیشینه تاریخی است. به دلیل ویژگی های خاص کاشی و سرامیک، اعم از:

 • مقاومت بالا در برابر سرما و یخ زدگی
 • ضد آتش سوزی و حریق بودن
 • دوام بالا
 • ثبات رنگ در برابر گذر زمان و اشعه خورشید
 

یکی از پر استفاده ترین مصالح در ساخت و سازهای روسیه محسوب می شود و در این بازار بسیار فراگیر (trend) شده است.

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار صنعت ساختمان در روسیه

 در کشور روسیه همانند دیگر کشورهای جهان پوشاندن سطوح با کاشی و سرامیک امری پرهزینه می باشد بنابراین، تمامی مصرف کنندگان این محصول نه تنها بر اساس قیمت، بلکه بر اساس طراحی، فراگیری و خاص بودن محصول، برند کاشی و سرامیک مورد نظر را انتخاب می کنند. در حال حاضر تولیدات داخلی روسیه روند رو به بهبودی را سیر می کنند و تولید کنندگان روسی در صنعت کاشی و سرامیک، با برندهای دیگر کشور ها از نظر قیمت و کیفیت وارد رقابت شده اند.
تولیدکنندگان اروپایی کاشی و سرامیک به دلیل طراحی و کیفیت برتر شان نسبت به تولیدکنندگان روسی، جایگاه متمایزی دارند. برندهای ایتالیایی، اسپانیایی و فرانسوی در بازار کاشی و سرامیک روسیه طرفداران بسیاری دارند.

شرکت “Moral Intelligence” در بخشی از تحقیقاتش، بازار کاشی و سرامیک روسیه را از سال 2022 تا 2027 با توجه به روند توسعه بازار، پیش بینی کرده است و اعلام کرد، بازار کاشی و سرامیک روسیه در 5 سال آینده با نرخ رشد مرکب سالانه 2.5 درصدی رشد خواهد کرد.

بازار صادرات کاشی و سرامیک به روسیه، بازاری رو به رشدی است و درصد قابل توجهی از کل کاشی های مورد استفاده در روسیه وارداتی هستند و صادرکنندگان ایرانی، باید آن را یک بازار بزرگ با پتانسیل بالا در نظر بگیرند.

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار صنعت ساختمان در روسیه

کشورهای برتر وارد کننده کاشی و سرامیک به روسیه

بر اساس آمارهای منتشر شده، ایتالیا، اسپانیا و فرانسه بزرگترین کشورهای تامین کننده کاشی و سرامیک روسیه هستند. و بخش زیادی از این بازار را در دست گرفته اند و مابقی آن در انحصار چین و ترکیه قرار دارد.

رتبه بندی بهترین تولیدکنندگان کاشی و سرامیک بر اساس قیمت و کیفیت در بازار روسیه

صادرات مصالح ساختمانی به روسیه

 موضوع مهمی که در اینجا جلب توجه می کند، تضعیف و خروج کلی این برندها و شرکت ها از بازار روسیه پس از چالش های مربوط به اوکراین می باشد، که این خود موید یک فرصت بسیار خوب برای حضور برندهای ایرانی در بازار روسیه می باشد.

مختصری درباره شرکت های بزرگ صنعت کاشی و سرامیک در روسیه

 بهترین تولید کنندگان کاشی و سرامیک ارزان قیمت
 

"KeramaMarazzi"

برند بین المللی “KeramaMarazzi” از پیشروان تولید سرامیک در جهان است. “Kerama Marazzi” به دلیل قیمت های مقرون به صرفه و کیفیت مشابه با برندهای ایتالیایی، موفق شد سهم بزرگی از بازار روسیه را از آن خود کند. 

این برند در سال 1992 با ادغام شرکت معروف اروپایی “Marazzi” و شرکت روسی “Kerama” پدیدار شد. (در حال حاضر بعلت جنگ فعالیت های تجاری خود را در روسیه متوقف کرده است.)

"KERAMIN"

شرکت بلاروسی “KERAMIN” یکی از بهترین تولید کنندگان صنعت کاشی، در روسیه است. این شرکت دستخوش نوسازی اساسی شده و با شرکت ایتالیایی “SACMI” همکاری می کند.

"CERSANIT"

کاشی و سرامیک شرکت لهستانی “CERSANIT” برای مصرف کنندگان اروپایی شناخته شده است و محصولاتش را در 12 کارخانه مجهز با آخرین فناوری روز، تولید می کند. از نظر کیفیت، سرامیک های “CERSANIT” دست کمی از برندهای ایتالیایی یا فرانسوی ندارند. (به علت تحریم ها فعالیت های تجاری خود را در روسیه متوقف کرده است.) بهترین تولید کنندگان کاشی و سرامیک از نظر نسبت قیمت به کیفیت

"FAP CERAMICHE"

یک برند معروف ایتالیایی است و بخش اصلی کاشی های این برند برای حمام طراحی شده است. (به علت تحریم ها فعالیت های تجاری خود را در روسیه متوقف کرده است.)

"LaFabbrica"

 شرکت ایتالیایی “LaFabbrica” در تولید کاشی و سرامیک، شهرت جهانی دارد. مقاومت در برابر سایش و استحکام سرامیک های این برند سال ها آزمایش شده است. (به علت تحریم ها فعالیت های تجاری خود را در روسیه متوقف کرده است.)

"Italon

 یک برند مشترک روسی و ایتالیایی است که محصولاتی با کیفیت بالا و طراحی عالی تولید می کند.بخش اصلی سرامیک این برند برای تزئین دیوار طراحی شده است. ایتالون کاشی های شیک را با قیمت های مقرون به صرفه تولید می کند. (به علت تحریم ها فعالیت های تجاری خود را در روسیه متوقف کرده است.)

"CERABATI"

 از قدیمی ترین تولیدکنندگان محصولات سرامیکی فرانسوی است که از سال 1864در بازار اروپا فعالیت می کند. اخیرا “CERABATI” با شرکت ایتالیایی “Marazzi Group” ادغام شده است. ” “CERABATI” در تلاش است تا از طریق یک سیاست قیمت گذاری مناسب، بازارهای جدیدی را تسخیر کند. این مجموعه شامل محصولاتی برای همه اقشار جامعه است. (به علت تحریم ها فعالیت های تجاری خود را در روسیه متوقف کرده است.

بهترین تولیدکنندگان کاشی های سرامیکی ممتاز

"LAMINAM Kanka"

 منحصر به فرد بودن محصولات این برند ایتالیایی در تقلید از طبیعت نهفته است. این کاشی نه تنها طراحی منحصر به فردی دارد، بلکه به راحتی در برابر یخبندان های روسی مقاومت می کند، جذابیت خود را برای سالیان متمادی حفظ می کند. (به علت تحریم ها فعالیت های تجاری خود را در روسیه متوقف کرده است.

"CeramicaVallelunga"

 در دهه ،1950شرکت ایتالیایی “CeramicaKeraviv” تاسیس و به برند معروف”Vallelunga” تبدیل شد. این برند به دلیل سبک نفیس، پیروی از سنت های ایتالیایی و کیفیت عالی محصولاتش بسیار معروف است. (به علت تحریم ها فعالیت های تجاری خود را در روسیه متوقف کرده است.)

"VENIS Madagascar"

یکی از برندهای اسپانیایی مشهور در روسیه است. این کارخانه در سال 1987 به عنوان یک شرکت فرعی از شرکت معروف “Porcelanosa” شروع به کار کرد. (به علت تحریم ها فعالیت های تجاری خود را در روسیه متوقف کرده است.) 

مطالعات در زمینه سهم بازار فروش صنعت سنگ، در کشور فدراسیون روسیه نشان می دهد بیش از 70 درصد این بازار در اختیار شــرکت های بزرگ ســاخت و ســاز و پیمانکاری ســاختمان می باشد و بین 10 تا 15 درصــد آن، در اختیار فروشگاه های زنجیره ای (خرده فروشی شبکه ای) و مابقی، سهم بازار عمده فروشی آزاد می باشد.

در پایان فوریه 2022 روسیه تغییراتی را در شرایط کلان اقتصادی تجربه کرد: تحریم های اعمال شده، کاهش ارزش روبل، شتاب تورم و رشد نرخ در اقتصاد تحت تاثیر قرار گرفت. با وجود این، بازار ساخت و ساز در سه ماهه اول نتایج خوبی از خود نشان داد.

.


در زمان بی ثباتی، اقدامات حمایتی دولت از توسعه دهندگان از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است:
یارانه نرخ بهره وام برای ساخت و ساز مسکن، برنامه وام مسکن ترجیحی که منابع لازم را برای راه اندازی پروژه های جدید در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد، و کاهش تعداد الزامات و رویه های اجباری.
گروه شرکت های “فرداد” با بیش از دو دهه حضور در عرصه تجارت جهانی و با آگاهی کامل از ویژگی های بازار روسیه و مناطق اورآسیا و همچنین با اطلاع از شبکه های توزیع در این کشور و اشراف جامع و کامل به قوانین تجارت و سرمایه گذاری بین المللی، بستر و زمينه مناسبی را برای ورود محصولات ایران به بازار پررونق روسیه، فراهم آورده است.

بازار صنعت سنگ در روسیه

 یکی از علل اهمیت بازار سنگ روسیه برای فعالان صنعت سنگ ایران نرخ بالای واردات این کشور است. باوجود معادن گرانیت و سنگ های مختلف در روسیه، این کشور همواره بخشی از نیاز خود را از طریق واردات تامین می کند، زیرا معادن سنگ روسیه جوابگوی نیاز این کشور نیست.
وجود شرکت های بزرگ ساخت و ساز و پیمانکاری ساختمان در روسیه، یکی از مهمترین دلایل پتانسیل بالای این بازار برای فعالین سنگ ایران است و بازار بسیار بزرگی دارد و در عین حال مصرف سنگ های تزیینی در آن بسیار بالا است.

از سوی دیگر روابط سیاسی خوب ایران و روسیه باعث شده است که مسیر تاجران ایرانی به این کشور تا حد زیادی هموار شود.

یکی از بزرگترین بازارهای صادرات سنگ، برای تولیدکنندگان ایرانی، روسیه است. روسیه به دلیل روابط خوب تجاری با ایران و اختلافاتی که با اوکراین و ترکیه دارد، بازار بسیار پر رونقی برای صادرات سنگ ایران است. روسیه 146 میلیون نفر جمعیت دارد و به واسطه آب و هوایی که دارد سنگ های ساختمانی در آن بسیار استفاده می شود. 

 

کشورهای برتر وارد کننده سنگ به روسیه

بازارها و معاملات در روسیه با تحریم شدن روسیه در پی جنگ با اوکراین، تحت تاثیر زیادی قرار گرفتند. بازار سنگ نیز یکی از این بازار هاست. روسیه که به یکی از بزرگترین بازارهای دنیا تبدیل شده بود، حال با تحریم شدن، یک کمبود بی سابقه ای را تجربه می کند.

کشور های اوکراین و ترکیه که از جمله بزرگترین رقبای ایران در زمینه صادرات سنگ به روسیه بودند، در حال حاضر به علت مشکلات سیاسی و نظامی، صادرات حداقلی به کشور روسیه دارند. سنگ های مرمریت، تراورتن، گرانیت، بازالت، لایمستون و  از جمله سنگ های وارداتی به روسیه هستند.
بازار سنگ روسیه و کشور های روس زبان سهم قطعی صنعت سنگ ایران از بازار های جهانی است.
موضوع مهمی که در اینجا جلب توجه می کند،
تضـعیف و خروج کلی شـرکت ها از بازار روسـیه پس از چالش های مربوط به اوکراین می باشد، که این خود موید یک فرصت بسیار خوب برای حضور برندهای ایرانی در بازار روسیه می باشد.

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار صنعت ساختمان در روسیه

مزیت های صادرات برای تولید کنندگان ایرانی نسبت به تولیدکنندگان ترکی و چینی در بازار روسیه

 1. تمام مواد اولیه صنعت ساختمان از داخل ایران تأمین می شود.
 2. هزینه منابع انرژی در ایران بسیار پایین تر می باشد.
 3. هزینه نیروی انسانی در ایران بسیار پایین تر می باشد.
 4. تجهیزات و صنایعی که در این حوزه هستند آمادگی تولید این محصولات را با ظرفیت بسیار بالایی دارند.
 5. صادرات محصولات ایرانی به روسیه نسبت به کالاهای چینی با هزینه های بسیار پایین تری انجام می شود.
 6. تنوع محصولات ایرانی در رنگ، مدل، کیفیت و بسته بندی بسیار بالا است.
 
.
 

با توجه به موارد بالا در سال های اخیر ایران روابط تجاری خود را با روسیه تقویت نموده است و نکته ای که در صادرات به روسیه حائز اهمیت است، مسئله کنترل کیفی محصولات است. با توجه به سختگیری هایی که در این مورد صورت می گیرد محصولات بی کیفیت چینی در بازار های روسیه طرفداران چندانی ندارند و محصولات ترکی به دلیل مواد اولیه گران قیمت و هزینه بالای سوخت، با قیمت تمام شده بالاتری نسبت به محصولات ایرانی در بازار عرضه می شوند.

ایران باتوجه به داشتن معادن متعدد و موقعیت مکانی مناسب و دسترسی به آب های آزاد، و همچنین پایین بودن هزینه تمام شده در تولیدات مصالح ساختمانی می تواند بازارهای پررونق صادرات روسیه را تصرف کند.

فاکتورهای کلیدی و مهم برای حضور تولید کنندگان ایرانی در بازار روسیه

 1. تعرفه های ترجیحی عوارض وارداتی کالای ایرانی به روسیه
 2. پایین بودن هزینه های صادراتی محصولات ایرانی به روسیه نسبت به کالاهای غربی و چین
 3. همسایگی و نزدیکی ایران و روسیه به عنوان یک مزیت لجستیکی و امکان صادرات کالاهای ایرانی به روسیه با روش های مختلفی از قبیل حمل و نقل زمینی، ریلی و دریایی در کوتاه ترین زمان و قیمت حمل پایین
 4. خالی بودن قسمت عمده بازار از برندهای معروف غربی
 5. امکان سریع توسعه سهم بازار و دسترسی به فضای رقابت و تجارت در روسیه

می توان گفت که توجیه اقتصادی بالایی برای ورود به بازار بزرگ روسیه اورآسیا وجود دارد و گروه شرکت های “فرداد” مفتخر است تا در این مسیر همکاری مشترک موثر و موفقی را رقم بزند.

مرکز تجاری ایران در روسیه: تحلیل بازار صنعت ساختمان در روسیه
 • با کلیک در اینجا سایر تحلیل های بازار گروه شرکت های فرداد را مشاهده کنید.
 • مشاهده خدمات خانه تجارت ایران و روسیه