سلام، به سایت "گروه شرکت های فرداد" خوش آمدید.

تحلیل بازار روسیه

تحلیل بازار روسیه

تحلیل بازار روسیه

مرکز تجاری ایران در روسیه مفتخر است، تحلیل بازار روسیه را با تکیه بر تجربه بیش از یک دهه فعالیت در مارکت روسیه را با علاقه مندان به حضور و فعالیت در این بازار بزرگ به اشتراک بگذارد.

بازار روسیه

روسیه کشوری با جمعیت 146 میلیون نفر به عنوان پهناورترین کشور دنیا در شرق اروپا و شمال آسیا قرار دارد. اقلیم جغرافیایی سرد و منحصر به فرد این کشور، تولید و پرورش بسیاری از محصولات را غیرممکن و پرهزینه کرده است. به همین دلیل برای رفع نیازهای جمعیت خود در حوزه های مختلف نیازمند واردات از سایر کشورهای دیگر است. در کنار این مورد، برنامه های توسعه و اقتصاد پویا باعث شده که شرکت های خارجی بسیاری در روسیه سرمایه گذاری کنند.

از سوی دیگر حجم بالای تولیدات با کیفیت در حوزه های مختلف صنعت روسیه، تثبیت جایگاه خود به عنوان بزرگ ترین صادر کننده گاز. طبیعی و دومین صادر کننده بزرگ نفت در جهان، روسیه را به یک غول اقتصادی بزرگ در جهان تبدیل کرده است.

هر شرکت و تولید کننده ای می تواند با سرمایه گذاری برنامه ریزی شده و ورود به این بازار بزرگ، گامی بلند. برای بزرگ کردن اقتصاد خود بردارد. گروه شرکت های “فرداد” در کنار شماست تا به عنوان دستیار صادراتی. با تجربه موفق در بازار بزرگ روسیه، شما را در تحقق این مهم همراهی کند. 

تحلیل بازار

 بررسی کیفی و کمی پتانسیل ها و ظرفیت های یک محصول یا دسته معینی از محصولات که وجه اشتراک. قابل توجهی در یک بازار خاص دارند ( مانند
اشتراک در نحوه تولید، توزیع، مصرف کننده)؛ مانند صنعت پلیمر در بازار روسیه.
برای تحلیل بازار پارامتر های ثابت و متغیر متنوعی مورد بررسی قرار می گیرند تا سرمایه گذار یا مدیران بازاریابی یک مجموعه با استناد. به اندازه و تحلیل این متغیرها در مورد ورود به بازار هدف، چگونگی و برنامه ریزی فرآیند آن تصمیم گیری دقیق تری به عمل آورند.

از پارامترهای پایه ای که در تحلیل هر بازاری مورد بررسی قرار می گیرند میتوان. به موارد زیر اشاره کرد، که در اینجا به صورت ویژه و مختصر برای بازار روسیه به آن ها می پردازیم.

مرکز تجاری ایران در روسیه | تحلیل بازار روسیه

اندازه بازار

اندازه بازار ((Market  shareمرتبط به تعداد کل خریداران بالقوه یک خدمات یا محصول. در یک بازار معین و درآمدی است که از فروش آن بدست می آید.

برای به دست آوردن آمار دقیق اندازه بازار محصول مورد نظر در هر مارکتی، نیاز. به دسترسی به منابع آماری محلی است که در بسیاری از موارد این آمار فقط توسط شرکت های فعال در آن مارکت قابل اندازه گیری است. برای مثال اگر بخواهیم در مورد اندازه بازار صنعت پوشاک در روسیه اطلاعاتی به دست آوریم. لازم است از شرکت های آماری محلی روسیه، فعالین شناخته شده در این مارکت یا متخصصین آماری کمک بگیریم.

مرکز تجاری ایران در روسیه با تعاملی که با فعالین تجاری(اعم از تولید کننده، توزیع کننده و وارد کنندگان) صنایع مختلف در روسیه دارد، در ارائه آمار دقیق اندازه بازار. صنایع مختلف، می تواند در ارائه آمار کلی و جزئی، با رفرنس دهی معتبر در کوتاه ترین زمان ممکن، خدمات دهی با کیفیتی به مشتریان و شرکای تجاری خود داشته باشد.

مرکز تجاری ایران در روسیه | تحلیل بازار روسیه

دسترسی به پارامترهای آماری دقیق و معتبر، برای تحلیل بازار بسیار حیاتی می باشد. 

یکی از مهم ترین نکات برای محاسبه اندازه بازار در مارکت روسیه این است که بدانیم بیش از 97% شبکه توزیع در این کشور در اختیار فروشگاه های زنجیره ای است. و جامع ترین اطلاعات برای محاسبه اندازه بازار در اختیار فروشگاه های زنجیره ای است.

از بزرگ ترین توزیع کنندگان محصولات در روسیه می توان به شرکت های X5 Retail Group و ماگنیت (Магнит) اشاره کرد.

گروه شرکت های “فرداد” با کسب نمایندگی رسمی از X5 Retail Group علاوه بر پتانسیل توزیع کالا از طریق شبکه زنجیره ای این کمپانی بزرگ، برای محاسبه اندازه بازار هر محصولی می تواند از اطلاعات این کمپانی بهره ببرد.

مرکز تجاری ایران در روسیه | تحلیل بازار روسیه

تحلیل روند بازار

مرکز تجاری ایران در روسیه | تحلیل بازار روسیه

Market trend analysis متغیرهای زیادی دارد که هرکدام به نوبه خود برای داشتن یک تحلیل دقیق و جامع از بازار هدف، حیاتی است. آنچه از تحلیل روند بازار به دست می آید، ارزش سرمایه گذاری، روند تغییرات اندازه بازار و تخمین ظرفیت های رقابت است.

برای مثال با نگاهی به صنعت شیرآلات صنعتی و پروژه های آب روسیه می توان از نیازهای توسعه و سرمایه گذاری روسیه در این حوزه اطلاعات مهمی به دست آورد. بی شک در اختیار داشتن چنین اطلاعاتی می تواند در شناسایی و معرفی فرصت های سرمایه گذاری نقش کلیدی داشته باشد.

آنچه حائز اهمیت است، دسترسی به موقع و داشتن دستیار تجاری برای شناسایی ظرفیت ها و ایجاد پل ارتباطی با بازار هدف است، که این مهم در بازار بزرگ روسیه با گروه شرکت های “فرداد” محقق می شود.

الگوهای خرید

برای شناخت الگوهای خرید در هر مارکتی، ابتدا به سراغ رفتار مشتری (customer behavior) می رویم. که متناسب با فرهنگ های جوامع و مناطق محلی مختلف، شرایط اقلیمی و وضعیت اقتصادی، الگوهای متفاوتی شکل می گیرد.

برای مثال در صنعت نوشیدنی های غیر الکلی روسیه  شناخت و کسب اطلاعات آماری از جامعه هدف مانند آمار: نوشیدنی های پرطرفدار، رده سنی پر مصرف،روش خرید(آفلاین،آنلاین)، ارزش بازار و.. می تواند اطلاعات بسیار مفیدی برای استفاده و شناسایی الگو مناسب توزیع در اختیار ما قرار دهد.

مرکز تجاری ایران در روسیه | تحلیل بازار روسیه

ملاحظات فرهنگی

مرکز تجاری ایران در روسیه | تحلیل بازار روسیه

ایجاد ارتباط موثر و مستمر نیازمند شناخت فرهنگی و احترام به آداب و رسومی است که بر روح اجتماعی هر جامعه ای حاکم است. عدم شناخت و توجه به مناسبات فرهنگی تاثیر سوء بر تعاملات خواهد گذاشت و در بسیاری موارد این بی توجهی می تواند فرصت های طلایی را به سادگی از بین ببرد!

مردم روس که از اقوام اسلاوهای شرقی هستند مانند سایر ملت ها ویژگی های اخلاقی منحصر به خود را دارند، برای مثال آن ها در ارتباط گیری با غریبه ها بسیار محتاط هستند، اما پس از آشنایی و شناخت شما جزئی از خانواده آن ها خواهید شد!

کارشناسان و مدیران گروه شرکت های “فرداد” با تجربه بیش از یک دهه حضور در میان مردم روس، با کسب شناخت از ملاحظات فرهنگی و ارتباط گیری با توزیع کنندگان و تجار روس توانسته اند فرصت بسیار ایده آلی برای علاقه مندان به سرمایه گذاری و ورود به بازار روسیه به وجود آورند. 

مرکز تجاری ایران در روسیه | تحلیل بازار روسیه

رقبا

شناخت و آگاهی از ارزش بازار به تنهایی برای تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری کافی نیست. شناخت رقبا یکی از کلیدی ترین و حیاتی ترین اطلاعاتی است که در تصمیم گیری و شیوه عملکرد ما برای سرمایه گذاری و فعالیت در بازار هدف، به آن نیاز داریم.

از مهم ترین پارامترهایی که در تحلیل رقبا باید به آن توجه کنیم میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سابقه فعالیت در مارکت
  • میزان کسب حجم بازار
  • نرخ رشد تصاحب بازار
  • شناسایی نقاط ضعف و نقاط قوت
مرکز تجاری ایران در روسیه | تحلیل بازار روسیه

برای مثال در صنعت ساختمان روسیه با شناسایی تولید کنندگان، واردکنندگان، توزیع کنندگان و خرده فروش های این صنعت و جمع آوری آمار مربوط به هر یک، توانسته ایم یک دید جامع و کامل به تولید کنندگان مصالح ساختمانی و تجار ایرانی علاقه مند ورود به بازار روسیه ارائه بدهیم

در یک دسته بندی کلی رقبای هر صنعت را به دو دسته رقبای داخلی و خارجی تقسیم می کنند.

روسیه در بسیاری از صنایع وارد کننده است. و این مسئله آنان را به مصرف کننده های بزرگ تبدیل کرده است. به همین دلیل رقابت بین شرکت های خارجی برای برخی صنایع در روسیه بیشتر از تولیدکنندگان داخلی است.

با توجه به تحریم های کشورهای غربی علیه روسیه و ترک بسیاری از شرکت های خارجی از این کشور، این فرصت برای تولیدکنندگان ایرانی فراهم است که بخش بزرگی از خلاء پدید آمده در بازار روسیه را پر کنند.

مقررات

مرکز تجاری ایران در روسیه | تحلیل بازار روسیه

از الزامات صادرات کالا به هر کشوری شناخت شرایط و قوانین گمرکی و ترخیص کالا در آن کشور است.

با توجه به گسترش تعاملات اقتصادی ایران_روسیه و به روزرسانی برخی از تعرفه های گمرکی، اطلاع از این به روز رسانی ها و آگاهی جامع از تعرفه های گمرکی و مالیاتی در برآورد میزان سودآوی سرمایه گذاری در بازار روسیه بسیار حائز اهمیت است.

همچنین آگاهی از مجوزهای لازم برای هرگروه کالا و نحوه کسب مجوز جزء ضروریات فرآیند صادرات است. که در نگاه اول برای هر علاقه مندی به صادرات پیچیده به نظر می رسد و معمولا عدم دسترسی به سازمان های صادر کننده مجوز، بسیاری را در نیمه راه صادرات منصرف می کند!

گروه شرکت های “فرداد” با آشنایی و شناخت کامل از فرآیندهای ترخیص کالا و مراوداتی که با سازمان های صادر کننده مجوزهای لازم دارد، می تواند اطلاعات کاملی در جهت آگاهی شما از مقررات صادرات کالا و ترخیص کالا در گمرک روسیه به شما ارائه دهد.

 

مسیرهای حمل و نقل

برای هر تاجری انتخاب بهترین مسیر از نظر مسافت، ایمنی، هزینه و تسریع انتقال، حائز اهمیت است.

متناسب با کالا، شرایط نگهداری و انتقال آن، مرکز انبار و توزیع آن، روش و وسیله نقلیه جابجایی آن متغیر خواهد بود.

فلذا قبل از تصمیم برای صادرات کالا به هر مقصدی باید راه ها و موانع احتمالی پیش روی انتقال آن را بررسی کرد.

 

گروه شرکت های “فرداد” با تاسیس مرکز نگهداری و توزیع کالا در بندر ماخاچ کالا (در مجاورت کریدور شمال_جنوب) با مساحتی بیش از 10 هزار متر مربع، مسیر انتقال، انبار و توزیع کالا را کوتاه و تسریع کرده است.

مرکز تجاری ایران در روسیه | تحلیل بازار روسیه

جابجایی کالا بین ایران و روسیه عمدتا از سه مسیر دریایی

(آستراخان_ماخاچ کالا)، ریلی و  حمل ترانزیتی انجام می شود.

مرکز تجاری ایران در روسیه | تحلیل بازار روسیه

جمع بندی

شناخت و دسترسی به اطلاعات در مورد پارامترهای فوق در حوزه های مختلف صنعت و مارکت روسیه، برای تبیین یک تحلیل بازار دقیق و جامع بسیار حیاتی است. این مهم با تجربه و شناخت جامعی که متخصصین گروه شرکت های “فرداد” از بازار روسیه دارند، امکان پذیر می باشد.

ارائه تحلیل بازار ضعیف و اتکا بر دیتاهای غلط می تواند هر شرکتی را با تصمیم گیری غلط و مخاطرات آن تهدید کند. به همین منظور بسیار از شرکت های بزرگ و معتبر در دنیا قبل از ورود به هرمارکتی اقدام به تهیه یک گزارش تحلیل بازار از بازار هدف می کنند. معمولا تهیه گزارش تحلیل بازار با برون سپاری به مجموعه های تخصصی فعال در این زمینه انجام می شود. اما اینجا در گروه شرکت های “فرداد” با تکیه بر دانش فنی متخصصین مجموعه و دسترسی به اطلاعات بازار، تهیه گزارش تحلیل بازار معتبر و با کیفیت در سریع ترین زمان ممکن انجام می شود.

  • با کلیک در اینجا تحلیل های بازار گروه شرکت های فرداد را مشاهده کنید.
  • مشاهده خدمات خانه تجارت ایران و روسیه

مرکز تجاری ایران در روسیه | تحلیل بازار روسیه